Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Choroby roślin doniczkowych, ogrodowych » Chory fikus moclame

Chory fikus moclame
Autor Wiadomość

Marteczka 

Wysłany: 2010-10-18, 21:30   Chory fikus moclame

Witajcie,

proszę o pomoc w sprawie fikusa moclame, kupionego około 1-1,5 m-ca temu. Zaczęły mu strasznie opadać liście. Gdy wyjęłam go z doniczki, stwierdziłam, że został przelany. Pozostawiłam go na ok. 1,5 dnia na gazecie, aby obsechł i przesadziłam do nieco większej doniczki. Po tygodniu liście nadal opadają, a wierzchołki gałązek wciąż brązowieją. Dodatkowo, pojawiły się plamki na liściach (jak na zdjęciu, bo do tej pory liście albo schły i spadały do "korony" kwiatka, albo odpadały ot tak lub czerniały im ogonki u nasady). Fikus stoi na podłodze, 2 m od zachodniego okna. Zastanawiam się i proszę o poradę, czy powinnam jeszcze raz wyjąć go z doniczki i "rozplątać" nieco bryłę korzeniową, żeby usunąć ziemię i być może - część korzeni (nie wiem czy tam w środku nie podgniły). A może wdał się jakiś grzyb? Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc!

[/URL]

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-18, 21:40   

Nie jest tak strasznie, jeśli bryła korzeniowa przeschła nim ponownie posadziłaś i mam nadzieję że zbyt silnie nie podlewasz teraz to po pierwsze tak dolega od okna ma za mało światła, max do 80 cm od okna zachodniego powinien stać, po drugie fikusy w okresie od października do marca podlewa się bardzo oszczędnie i powinno obniżyć się im o 4 stopnie temp. w stosunku do tej jaką mają obecnie (super przedział +14 do + 20 stopni). Kolejna sprawa to ziemia w jaką posadziłaś o tym nic nie piszesz ani o doniczce z jakiego jest materiału czy plastik czy terakota? Napisz o ziemi i pokaż mi całą roślinę na jednym zdjęciu. ;):

Marteczka 

Wysłany: 2010-10-18, 21:58   

Czarodzieju, cieszę się bardzo z tego szybkiego odzewu :): Doniczka jest plastikowa, także wcześniejsza była plastikowa. Ziemia uniwersalna Athena z supermarketu ogrodniczego (podejrzewam, że nienajlepsza). Od przesadzenia podlałam raz (skąpo) - jakieś 4 dni temu i wciąż ziemia trzyma tę wilgoć 1 cm pod wierzchnią warstwą.

Uploaded with ImageShack.us

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-18, 22:12   

Wywal tą ziemię, bryła korzeniowa pod prysznic wypłucz wszystko z niej, usuń martwe korzenie ostrym nożem, rany po cięciach zasyp miałem z węgla grillowego następnie zostaw to tak na trzy godziny poza doniczką, w tym czasie skocz do dobrego centrum ogrodniczego kup ziemie do palm i perlit do tego piasek i kawałki węgla grillowego nie za drobne ok 1 cm i wymieszaj wszystko w proporcjach 3:1:1:0,5 (ziemia:perlit:piasek:kawałki węgla) suchą taką mieszanką wypełnij bryłę korzeniową następnie posadź w doniczkę i uzupełnij ziemią. Oczywiście na dno doniczki 1 cm keramzytu lub grubego żwiru jako drenaż. Bez podlewania przez kolejne 5 dni. Gałązki są do poprzycinania, każda jaka czernieje. Po pięciu dniach woda + Score 250 EC w dawce 0,5 ml na 1 l wody i podlej fikusa tak byś zobaczyła wodę na podstawku. Takim samym roztworem zrób oprysk liści i gałązek. Po tym podlaniu już oszczędnie dopiero jak przeschnie porządnie bryła korzeniowa. No i ważne byś go nie przestawiała z miejsca na miejsce po tych zabiegach i dobrze by było byś obniżyła tempo do ok 18-20 stopni. ;):

Marteczka 

Wysłany: 2010-10-18, 22:46   

Postawię go może na parapecie od wschodu, dobrze będzie? (przynajmniej na okres rekonwalescencji)
Serdecznie dziękuję za pomoc!!! :D:

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-18, 23:11   

Postaw go tak byś go nie przestawiała czyli na miejscu docelowym - nie dalej jak 80 cm od okna zachodniego, nie dalej jak 50 cm od północnego, na południowym lub wschodnim może stać do 1,5 metra od okna nie bliżej jednak jak 0,5 metra od tych okien (wschód i południe). ;):

Odpowiedz do tematu