Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Choroby roślin doniczkowych, ogrodowych » Herbata trypsydy

Herbata trypsydy
Autor Wiadomość

trypsyda 

Wysłany: 2012-03-04, 19:21   Herbata trypsydy

Herbatę mam w domu od kilku dni. Po kilku próbach uzyskania rośliny z nasion, zdecydowałam się na zakup sadzonki. Drugiego dnia od zakupu, po powrocie z zajęć do domu, na ziemi, tuż obok roślinki zauważyłam pleśń:

Lekko poruszona tym faktem, napisałam do pana, od którego roślinkę kupiłam o zaistniałym fakcie, żeby uzyskać informację, o tym co jego zdaniem powinnam zrobić (firma reklamuje się jako porządna, z setkami zadowolonych klientów). Zbulwersowany pan, napisał, że przelałam i to moja wina. A ja naprawdę nie zdążyłam niczego w niej popsuć :(: Przyszła wieczorną przesyłką, z przesuszoną ziemią, podlałam ją, oczyściłam listki z kurzu i zostawiłam na oknie...
Po dalszej wymianie zdań, pan zalecił ściągnąć pleśń mechanicznie. I może znowu ja się nie znam, bo mikrobiologii nie lubiłam, ale proces ten przypomina mi trochę jedzenie spleśniałego dżemu, po usunięciu warstwy powierzchniowej, ignorując fakt, że grzyby mają tendencję do wnikania w podłoże. Dlatego zapryskałam to dziś wyciągiem z czosnku, po tym jak dziś znowu zauważyłam biały nalot (inne sugestie mile widziane).
Po dokładnych oględzinach zauważyłam, że liście też są dziwne. Niektóre wyglądają tak:

Nie wiem, czy ja jestem przewrażliwiona czy jej coś jest? :shock:

teresakazik2 

Pomogła: 9 razy

Wysłany: 2012-03-04, 20:03   

Ja też mam zamiar kupić sadzonkę herbaty w firmie Oleander na allegro , czy Twoja stamtąd pochodzi ?

trypsyda 

Wysłany: 2012-03-04, 21:27   

Tak, właśnie stamtąd pochodzi. Mam dziwny stosunek do tej firmy- wydaje mi się lekko chaotyczna. Nie podoba mi się np. to, że nie można zobaczyć przykładowych sadzonek, które chce się kupić.
Z nasionami też miałam jakiś problem, ale jestem w stanie uwierzyć, że akurat ja nie mam specjalnych zdolności, do uzyskiwania roślin z nasion.
Może ja mam po prostu pecha... :roll:

teresakazik2 

Wysłany: 2012-03-04, 21:55   

Nasionka herbaty szybko tracą zdolność kiełkowania , dla mnie też nie udało się wyhodować herbatki z nasionka . Aż nie mogę uwierzyć , że Tobie przysłali taką sadzonkę :shock:

benzulli 

Wysłany: 2012-03-05, 07:21   

A ja własnie polecam tą firmę - zawsze tam kupowałem nasiona, zawsze duży stopień kiełkowalności. Z zamówionych dziesięciu nasion herbaty w tym sklepie w zeszłym roku wykiełkowało pięć. Zobaczymy czy teraz nasiona mamutowca, metasekwoji, oliwki europejskiej, kunningami lancetowatej wykiełkują.

Zawsze kiedy pisałem do tego pana w sprawie nasion odpowiedź była celna i nie sprawiała wrażenia 'na złość'. Ja jak widzę pleśń zdejmuję ręką, potem się nie pojawia, ale ja i tak pryskam roślinki czosnkiem co tydzień.

trypsyda 

Wysłany: 2012-03-05, 16:19   

Tak jak pisałam- o nasiona się nie czepiam, bo mogłam zawalić. Wymiana zdań z panem była średnio przyjemna.
Sadzonka wydaje mi się trochę dziwna, ale mogę być przewrażliwiona.

krysia63 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-03-05, 16:22   

Też mi się wydaje że coś z tą sadzonką jest nie tak.
Niedługo będą na Allegro sadzonki, bo wiosna się zbliża.

teresakazik2 

Wysłany: 2012-03-05, 16:28   

No to ja zrezygnuję z zakupu w tej firmie , poczekam na inne oferty ;):

blueberry 

Pomogła: 7 razy

Wysłany: 2012-03-05, 17:09   

Ja odradzam, w zeszłym roku zamawiałam tam nasiona i to sporo tylko nie przez allegro a przez ich sklepik. Zapłaciłam i czekałam dwa miesiące, żeby w ogóle ktokolwiek się do mnie odezwał- po licznych mailach oczywiście. A wykiełkowało mi niewiele z tego co dostałam, pieniądze stracone i do tego nerwy.

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-03-05, 17:11   

Araragi ma rozmaitości. Od niego kupcie.

teresakazik2 

Wysłany: 2012-03-05, 17:19   

Araragi nie ma herbaty , pytałam :):

trypsyda 

Wysłany: 2012-05-27, 14:40   

Herbata po profilaktycznych opryskach ma się całkiem dobrze. Nawet nowe listki zaczęła wypuszczać :):

sasiad 

Wysłany: 2012-05-27, 14:48   

Pleśni już nie widać, poradziłaś sobie z nią?
Kurcze, przyznam, że Twoja herbata młode liście ma podobne do mojej kawy. Albo moja kawa ma podobne liście do Twojej herbaty .

Co do sprzedającego - każdy ma swoje zdanie. Ja byłem w "sklepie" tego Pana osobiście (nie mam zbyt daleko). Może i ilości nasion ma, ale wg mnie słabej jakości (chyba że mi 2 czy 3 razy trafiły się same lipne nasiona). Zdecydowanie preferuję Araragiego.

trypsyda 

Wysłany: 2012-05-27, 14:54   

Tak, pleśń usunęłam- zrobiłam oprysk z Topsinu. To mój ulubiony środek grzybobójczy. Nawet z całkowicie zainfekowanego torfu, udało mi się "wyprosić" dodatkowych mikrobiologicznych lokatorów.
Liście też spryskałam, plamy się więcej nie pojawiły.
Myślisz, że moja herbata nie jest herbatą? :shock:

sasiad 

Wysłany: 2012-05-27, 15:56   

Nie no, Twoja herbata jest herbatą ;):
Tylko młode liście są bardzo podobne do kawowych.
Herbata ma szersze liście, a młode, jak są wąskie to przynajmniej mi pod kawę podchodzą.
Spokojnie.
Muszę zapisać sobie ten preparat grzybobójczy i poczytać o nim. Dzięki

Odpowiedz do tematu