Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Choroby roślin doniczkowych, ogrodowych » PHOENIX roebelenii

PHOENIX roebelenii
Autor Wiadomość

magda_em_90 

Wysłany: 2010-06-17, 09:09   PHOENIX roebelenii

Witam!
Pod koniec zeszłego roku rodzice dostali palmę Phoenix roebelenii.
Nie wydawała mi się niezdrowa, lecz od jakiegoś czasu zaczęły brązowieć końcówki liści, co widać na zdjęciu. Były to może 3 dolne liście, które za pomocą sekatora usunęłam(zostawiając kawałek ciemnej tkanki). Wówczas zauważyłam dziwne jasne szorstkie paciorki z białym nalotem, który w szczególności widać na młodych jeszcze nie wykształconych liściach.

Czy jest to coś niepokojącego? W żadnej książce nie znalazłam nic podobnego, dlatego o pomoc zwracam się do Was.

Sławomir 

Wysłany: 2010-06-17, 16:17   

magda_em_90, żeby znaleźć przyczynę obecnego stanu Twojego daktylowca, będę musiał dowiedzieć się kilku ważnych informacji. Piszesz, że rodzice dostali tę palmę pod koniec ubiegłego roku, a więc nie posiadacie jej zbyt długo. Phoenix roebelenii należy do dość wymagających palm. Zobaczmy na same warunki zimowania, jakie musimy jej zapewnić. Czy podczas zimowania tej palmy temperatura otoczenia nie spadła poniżej 16*C? Kolejnym czynnikiem jest wilgotność. Taka palma musi mieć wysoką wilgotność powietrza. Najlepszym sposobem na jej podniesienie jest nasypanie na podstawkę keramzytu i dolanie wody. W ten sposób woda będzie mogła parować, zwiększając wilgotność powietrza. Również dużo światła jest potrzebne do prawidłowego rozwoju daktylowca. A czy ta palma jest nawożona? Od marca do lipca nawozimy palmy odpowiednim dla nich nawozem. Spróbuj więc zastanowić się nad tym, co napisałem i odpowiedzieć na zadane pytania. ;):

Witaj Gość!

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-17, 17:23   

A ja dodam do tego co napisał Sławek że szkodników na niej nie ma a to białe to cecha gatunkowa, bardziej martwi mnie natomiast to że palma ma nieprawidłową kształtem doniczkę i do tego ceramiczną, palmy w tego typu doniczkach nie rosną prawidłowo i z czasem będą marniały jak to w przypadku twojej się zaczęło. Proponuje zaopatrzyć się w ziemię dla palm i nową doniczkę o takim kształcie jak na zdjęciu poniżej o średnicy górnej minimum 30-40 cm.

Na dno doniczki daj keramzyt 1 cm warstwę lub grubszy żwir, oczywiście w dnie doniczki otwory by woda swobodnie odpływała. Przesadź palmę i po przesadzeniu podlej taką dawką wody by pojawiła się na podstawku. Co do wilgotności powietrza to tutaj nie wymaga ta palma dodatkowego keramzytu w podstawku gdyż nie musi mieć ona tak wysokiej wilgotności jak inne gatunki. Stanowisko bardzo jasne ale nie bezpośrednio w promieniach słonecznych gdyż liście mogą ulec łatwo poparzeniu. Zraszanie nie jest konieczne natomiast wskazane by było aby przetrzeć co jakieś trzy cztery tygodnie liście z kurzu lub zaserwować palmie krótkotrwały ale porządnym strumieniem letniej wody prysznic. ;):

magda_em_90 

Wysłany: 2010-06-21, 00:17   

Bardzo dziękuję za pomoc:) Sławomirze, zimą temperatury niższej niż 16 st nie miała, a na początku marca została przesadzona do nowej donicy i otrzymała nawóz. Być może z tą wilgotnością- nie była do końca zapewniona gdyż stała w pokoju od strony pd(nie bezpośrednio na słońcu ale w dość nagrzanym pomieszczeniu).
Spróbuję z tą doniczką(żwir na dnie ma) jak mi doradzasz Czarodzieju. Co do wilgotności to teraz wystawiam ją na powietrze i spryskuję, mam nadzieję że więcej ciemniejących liści nie będzie.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-21, 06:43   

Nie zraszaj jej nawet na dworze, przesadź ale nie nawoź odrazu po przesadzeniu. Też mam nadzieję że nic jej nie będzie. :oczko:

Odpowiedz do tematu