Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Choroby roślin doniczkowych, ogrodowych » Mumie na jabłoni

Mumie na jabłoni
Autor Wiadomość

Cytrusałka 

Pomogła: 6 razy

Wysłany: 2010-04-24, 17:59   Mumie na jabłoni

Przed moim balkonem rośnie jabłoń, która rodzi bardzo małe jabłuszka. Niestety nie wszystkie opadają na ziemię, wiele z nich wisi na drzewie w postaci mumii. Chciałabym się dowiedzieć, czy mumie z jabłoni mogą być źródłem chorób grzybowych na cytrusach?

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-25, 06:47   

Oczywiście że tak, grzyb Venturia inaequalis właśnie w tych mumiach zimuje i w momencie kiedy zawiązują się z kwiatów maleńkie owocki ta grzybnia zaczyna się wysiewać po młodych owocach. Po owocowaniu najlepiej jak zerwiesz owoce tudzież jak spadną same, te mumie należy poobrywać i spalić a całe drzewo dokładnie opryskać którymś z preparatów: Miedzian 50 WP lub Kaptan Zawiesinowy 50 WP a wiosną po mrozach a przed rozpoczęciem rozwijania pąków wykonujesz oprysk Dithane NeoTec 75 WG. ;-)

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-25, 08:51   

Dziękuję Czarodzieju za odpowiedź. Problem w tym, że jabłoń nie jest moja i pewnie nie będę mogła nic przy niej robić.. Napiszę do Spółdzielni Mieszkaniowej, może wytną jabłoń, albo chociaż przytną, żeby było można zerwać mumie bez wyciągania drabiny na dwór. :-/

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-25, 09:40   

Jeśli drzewo jest własnością spółdzielni możesz złożyć wniosek o to iż chcesz się tym drzewem zajmować i sadzę że takie pozwolenie dostaniesz, wtedy będziesz mogła zrobić przy niej wszystko, poprzycinać jak należy, opryskać itp. Jest to jakaś typowa odmiana? jak dasz radę ustal co to za jabłoń, czy te owoce są małe z uwagi na zaniedbanie drzewa czy też to cecha odmianowa? Może warto zająć się drzewem. ;-)

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-25, 15:13   

Wielkość owoców jest cechą odmianową, więc żadnego pożytku z nich nie ma. Jedyną zaletą tego drzewa jest kwitnienie, które trwa niestety bardzo krótko, poza tym tylko zabiera światło i straszy mumiami. :-( Lepiej niech ktoś ze Spółdzielni zajmuje się drzewem, gdybym ja mogła to robić, to pewnie jego żywot byłby krótki. :oops: Najchętniej wycięłabym wszystkie krzaczory, które rosną 2 metry od balkonu i całe lato strzelają nasionami w okna, a brzydkie są jak noc listopadowa. :-/

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2010-04-28, 20:49   

W jaki sposób "strzelają nasionami w okna"?

Luki1006 

Wysłany: 2010-04-28, 21:00   

Proca i jadą z koksem ;-) :lol: :lol:

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-28, 21:01   

Nasiona siedzą w strąkach i gdy przyjdzie ich czas są wyrzucane ze strąków z dużą siłą. Bombardują mi szyby w oknach przez długi czas, cały balkon w nasionach, więc zamiatam. Po 2 godzinach wychodzę na balkon, a tam pełno nasion, więc zamiatam...i tak wiele razy w ciągu dnia, przez wiele dni. Do tego dochodzi codzienne wydłubywanie nasion z doniczek cytrusów i innych moich kwiatów. Kiedy patrzę na te krzewy z setkami strąków, w których siedzą tysiące nasion, to mam brzydkie myśli. :oops:

PS. Oczywiście to nie jabłoń strzela nasionami, tylko inne krzaczory, które rosną obok niej. Jabłoń straszy mumiami, dlatego gdy na nią patrzę, też mam brzydkie myśli. :-/

ewica65 

Wysłany: 2010-04-29, 06:11   

W tej sytuacji też bym miała brzydkie myśli.
A czy w ramach solidarności międzyblokowej nie mogłabyś mi troche tego zamiecionego pozbierać i przysłać?
W bloku naprzeciwko mieszka taka upiorna baba, co jej nikt nie lubi, bo ma upierdliwego psa, nie lubi dzieci, roznosi ploty i kłóci sie z wszystkimi. Można by jej to wysiać pod oknem w ramach zadośćuczynienia za miły charakter.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-29, 06:15   

He he Ewuś iście złośliwo-fantastyczny pomysł.

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-29, 09:22   

Ewciu, bardzo chętnie, tylko musisz trochę poczekać. Jeśli dobrze pamiętam, to nasiona będą pod koniec lata. Później trzeba będzie poczekać aż krzaczor urośnie, żeby mógł strzelać we właściwe okno. :mrgreen:
Złośliwość nie leży w mojej naturze, ale mojej mamie również dokucza jedna sąsiadka, więc wiem, jak się żyje w pobliżu kogoś takiego. Sąsiadka opowiada wszystkim, że mama ogrzewa mieszkanie jakimś dodatkowym grzejnikiem, albo w jakimś pudełku stojącym na ławie spala coś, żeby było cieplej, a to strasznie śmierdzi, czasem nawet benzyną, a dym z tego spalania przez szczeliny w suficie brudzi u niej panele i nie ważne, że szczelin nie ma, a sufit u mamy jest bialutki. Najlepsze jest to, że mama ogrzewa sobie mieszkanie nawet w lipcu, gdy są upały. Kiedy u mamy jest włączony telewizor, to się kable w suficie przegrzewają i od tego również jest u sąsiadki gorąco i ciemnieją panele. To niewielki wycinek głupot, które opowiada. Najgorsze jest to, że nikt jej nie może przekonać, że mówi bzdury, ani kierownik ze Spółdzielni, ani elektrycy, ani Straż Pożarna. Ona po prostu wie lepiej. Dlatego w ramach solidarności przeciwko ludzkiej podłości z przyjemnością wyślę Ci nasiona. :mrgreen:

ewica65 

Wysłany: 2010-04-29, 11:03   

Odwidziecze sie czyms na wasza wstretna babe. Daj mi pomyslec!

horvat 

Wysłany: 2010-04-29, 12:01   

Cytrusałka, a czy sąsiadce jej sufit pod kopułą już dawno nie ściemniał ? Może przypala sama coś tam sobie po kryjomu a następnie widzi jak jej panele ciemnieją, światło przygasa, świat zwalnia a ze szczelin wypełzają mrówki i węże i te pająki, matko, jakie one są wtedy wielkie :lol:

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-29, 16:16   

Horvat, tak mi się wydaje, że u niej pod kopułą coś nie tak. Już miałam nadzieję, że pomoże jej UFO, które do niej mruga co wieczór światłami w odpowiedzi na sygnały, które ona daje latarką. Skoro UFO wypija mleko zostawione specjalnie w miseczce na balkonie to mogłoby się odwdzięczyć i pomóc kobiecinie. :lol: Większe problemy z nią zaczęły się wtedy, gdy mama nie uwierzyła, że UFO dało jej moc uzdrawiania. Przedtem tylko miała pretensje, że mama używa różanego płynu do płukania tkanin (chociaż takiego nie używa), a ona nie mogła znieść tego zapachu i różowego mydła, bo nie wolno się myć różowym mydłem, tylko białym można.

ewica65 

Wysłany: 2010-04-29, 16:50   

Jezu, jak Twoja mama to wytrzymuje???? Fajna baba! Złośliwe myśli same się lęgną!!!!

Adamas1 

Wysłany: 2010-04-29, 17:00   

ja wiem co musisz zrobić :mrgreen: w nocy podbiegnij do drzewka z wiertarko-wkrętarką, nawierć dziure i wstrzyknij strzykawką randapu, potem przykryj dziure korą i czekaj na wyniki :P najprostszy sposób :D nikt cie w nocy nie będzie gonił, a akcje zrobisz w 10 minut :P :!:

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-29, 17:01   

Ewciu, gdy się słucha tego, co ona mówi, to nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. :-?

Wiertarka narobiłaby za dużo hałasu, a krzaków jest sporo, więc trzeba by było zrobić dużo dziur. :-(

Adamas1 

Wysłany: 2010-04-29, 17:05   

eeeee sąsiadki... też mam taką.... o mało nie dostała z kamienia w łeb... no ale naszczęście nie mam jej za ścianą, tylko 20 metrów, w osobnym domu...

krzysiek1240 

Wysłany: 2010-04-29, 20:32   

Ja mam lepszy sposób na pozbycie się krzaków.Podsypać im z pięć lub więcej garści saletry amonowej pod pień.Powinny zdechnąć w przeciągu tygodnia. ;-)

Cytrusałka 

Wysłany: 2010-04-29, 21:03   

Ale z Was pomysłowi krzakobójcy. :mrgreen:

krzysiek1240 

Wysłany: 2010-04-29, 21:16   

Moim sposobem zniszczyłem karpę 15-letnich szparag.Co roku wypuszczały po 30-40 kłów a w tym roku...2 :lol:

ewica65 

Wysłany: 2010-04-29, 22:40   

Ej, krzakobójcy! Ale ona ma nazbierać nasionek dla mnie, żebym ja mogła tym wykończyć tę naszą jędzę z bloku naprzeciwko!

Po chwili:
Tak sobie przeczytałam ten cały temat i wyszło mi tak:
Straszące mumie, strzelające krzaki oraz gatunek ludzki ziejący zemstą za rozmaite przewinienia upierdliwych sąsiadów.
Jak myślicie? Jak się nowi będą chcieli wpisać na to forum, to czy to ich nie zniechęci?...

A miało być tak niewinnie o szkodnikach i chorobach roślinek...

horvat 

Wysłany: 2010-04-30, 00:19   

Załóżmy dział "moja kochana sąsiadka"

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-30, 03:39   

Popieram. :-P

ewica65 

Wysłany: 2010-04-30, 05:59   

Horvatek, jesteś genialny!!! Ja już mam listę przynajmniej 10 sztuk!
A, nie! Przepraszam. Dziewięciu, bo ci z sikającym psem się wynieśli. Komornik ich wy... ił, bo nie płacili i wogóle to jakieś ciemne towarzycho było...

horvat 

Wysłany: 2010-04-30, 15:26   

A co, byli jak Camorra 8-) ?

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

ewica65 

Wysłany: 2010-04-30, 20:07   

Camorra to przy nich niewinne aniołki! A ich pies sie załatwiał na balkonie i to wszystko potem ściekało przez wszystkie balkony pod spodem, 3 piętra niżej pod nasz garaż!
Szkoda, że to są tylko malutkie wykroczenia, z którymi można pójść do sądu najwyżej na głupiutką pyskówkę. Za takie numery to jedyną rozsądną karą powinno być ścięcie toporem na miejscu, bez możliwości odwołania się gdziekolwiek i bez konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do obrony. A, i łamanie kołem w międzyczasie!

Odpowiedz do tematu