Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Porady dotyczące roślin doniczkowych, ogrodowych - ich uprawy, pozostałe problemy » Cytrusy w hydroponice

Cytrusy w hydroponice
Autor Wiadomość

bielak70 

Wysłany: 2022-02-24, 23:55   Cytrusy w hydroponice

Po zmianie mieszkania i pojawieniu się całkiem niezłych warunków do uprawy, postanowiłem zaprzyjaźnić się z kilkoma cytrusami. Kupiłem dwie małe sadzonki: Cytryny Skierniewickiej i Limonki oraz zaszczepioną mandarynkę, którą "hodowca" postanowił związać w supeł okręcając kilkukrotnie wokół bambusowej drabinki. Niestety mandarynka musiała przejść radykalne cięcie aby zaczęła przypominać drzewko. 80% poszło w kompost, a z kilku pędów zrobiłem materiał do ukorzeniarki. Ostatni cytrusik to też zaszczepiona, owocująca Kalamondynka, mocno zmaltretowana przez ludzi w markecie, tak, że już nikt nie chciał jej kupić. Po uzyskaniu 50% rabatu przy zakupie, zamieszkała obok pozostałych, cholernie wdzięczna za radykalną poprawę warunków bytowych.
Wszystkie rośliny po wypłukaniu bryły korzeniowej i delikatnym manicure (poza mandaryną, bezlitośnie ćwiartowaną przy świetle księżyca) umieściłem we wkładach do hydro i zasypałem keramzytem. Pożywkę przygotowuję 50% woda z własnego ujęcia (lekko zażelaziona) i 50% RO. Bazowe EC ok. 0,4 i doprawiam NPK 4:1:2+CaMg do zależnie od potrzeb 1,2-2,2+. Dodatkowo na dno osłonki dałem ok. ¼ dawki osmocote dla zbilansowania ewentualnych niedoborów. Ph pożywki ok. 5,6-6.
Po tygodniu od przesiadki w keramzyt cytrusy zareagowały pozytywnie, pojawiły się nowe listki, skierniewicka zbiera się do kwitnienia.

Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was próbował uprawiać cytrusy w hydroponice?

Z mojego doświadczenia z innymi roślinami wynika, że po przesiadce w keramzyt następowała eksplozja zieleni. Paradoksalnie wyjątek stanowią papirusy, ale wydaje mi się, że po prostu miały za dobrze.

Zapraszam do dyskusji,
Pozdrawiam serdecznie,

Okarynek1 

Wysłany: 2022-02-25, 19:29   

<myśli> Raczej marne szanse, system korzeniowy cytrusa tego nie przetrwa.
A może kto wie ,prędzej pestkowiec będzie sobie radził a potem zaszczepić <papa>

bielak70 

Wysłany: 2022-02-25, 20:39   

To prawda, tych korzeni za dużo nie było. Dałem dość drobny keramzyt i ładnie podciąga kapilarnie. Tydzień za krótko by ogłosić sukces, ale na razie pożywki ubywa i wszystkie zaczynają coś tam wypuszczać.
Razem z klonami mandaryny wsadziłem pestki z cytryny z "biedry". Jak wykiełkują to z ciekawości zrobię jedną w hydro a drugą w glebie i postawie w takich samych warunkach.

Odpowiedz do tematu