Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Mandarynka » Klementynka łysieje

Klementynka łysieje
Autor Wiadomość

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-29, 18:39   Klementynka łysieje

Cześć,
Mojej klementynce zaczęły odpadać liście. Przesadziłem ją 2 tyg temu do ziemi toskanskiej z dodatkiem 1/3 perlitu. Obficie podlałem i przez pierwsze 3 dni było wszystko w porządku. Później liście zaczeły błędnąć ale nie żółknąć i zaczęły odpadać 3-4 dziennie. Miejsca z których odpadły nie ciemnieja ani nie usychają. Wilgotność podłoża sprawdzam metodą na palec oraz kwasomierzem.
-Klementynka stoi na balkonie od poludniowego-wschodu .
- podlewana woda z filtra RO z biohumusem,
- pH 5,0
Zastanawiam się jak ją reanimowac. Wydaje mi się że ma trochę za kwaśne podłoże. Poza tym strasznie grzeje ostatnio i zastanawiam się czy w obecnym stanie nie lepiej wnieść ją do domu żeby Śłońce jej tak nie paliło. Macie jakieś pomysły?
Pozdrawiam,
Tomek

center80 

Wysłany: 2019-08-29, 19:21   

A co wskazuje kwasomierz odnoście wilgotności, bo piszesz, że sprawdzasz nim wilgotność?

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-29, 19:38   

Zawsze najpierw sprawdzam palcem potem kwasomierzem. Podlewam dopiero gdy czuje palcem, że jest sucho a kwasomierz wskazuje normal na głębokości ok. 10 cm. Teraz zrobiłem pomiar ok. 5 cm od pnia i pokazuje normal-wet ale pH 4,5... to już chyba za kwaśno natomiast 15 cm od pnia jest normal i pH 5,0 ... zastanawiam się czym podnieśc pH... podlać za jakiś czas kranówką czy podlać salerą wapniową lub podsypać kredą..sam nie wiem <głupek ze mnie>

ps. w tym stanie lepiej zabrać ją z tego Słońca?

Cygan167 

Wysłany: 2019-08-30, 09:39   

Hej,
Też mam klementynkę podobnych rozmiarów i dwa tygodnie temu miałem ten sam problem. Tak samo sprawdzałem czujnikiem wilogność i to samo mi pokazywało. Przy pniu wet a dalej normal. Mimo tego liście opadały. Dodam do tego że pH koło 6.5 więc mniej kwasowe niż Twoje.
Roślina stoi na tarasie.

Postanowiłem wyjąć z doniczki roślinę i ku mojemu zdziwieniu okazało się że połowa ziemi jest bardzo sucha. :/ korzenie ładne zdrowe. To pokazało że nie można wierzyć czujnika na 100 %

Najprawdopodobniej podczas podlewania woda znalazła sobie szybki odpływ i przelatywała na podstawkę bokiem doniczki. Myślałem że podlane sowicie bo przecież leci. Ziemię mam również toskańska z perlitem i na dół keramzyt.
Doniczkę włożyłem w wiaderko i zalałem wodą. Zostawiłem ją na 4 minuty i wyciągnęłam . Od tego czasu jest ok. :8)
Możliwe że problemem jest pH ponieważ roślina nie może przyswajać składników.

Powodzenia życzę i daj znać.

center80 

Wysłany: 2019-08-30, 10:31   

Jeśli na liściach nie występowały żadne chlorozy to nie jest żaden problem z ph.
Za to zapewne liście żółkły i czerniały od końca,zresztą teraz też widać na tych liściach efekt przelania.

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-30, 12:37   

Wcześniej liście zbladły ewidentnie. Przestały być takie żywo zielone a zrobiły się blade i z lekko pszyschniętymi końcówkami. Ostatni raz ponad tydzień temu podlana r-rem saletry wapniowej

center80 

Wysłany: 2019-08-30, 15:47   

Ile razy ją podlewałeś saletrą wapniową?

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-30, 15:48   

Jeden raz <boje_sie>

center80 

Wysłany: 2019-08-30, 15:52   

Jeszcze mi napisz kiedy cytrus został kupiony i czy korzenie rozluźniłeś, czy włożyłeś starą bryłę korzeniową tak jak była.

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-30, 17:20   

Drzewko kupione miesiąc temu, przy przesadzeniu korzenie delikatnie rozluźnione bez rozszarpywania bryły korzeniowej. Zastanawiam sie czy nie popełniłem błędu, że zaraz po przesadzeniu podlałem drzewko biohumusem zamiast poczekać i następnego dnia dopiero podlać

center80 

Wysłany: 2019-08-30, 19:03   

A nie jest za duża ta doniczka czasem? Czy to widać obrysy starej doniczki ? Ona jest większa dwa razy od poprzedniej.

tpiasex 

Wysłany: 2019-08-30, 21:21   

Była w doniczce 24 cm a przesadziłem ją do 29 cm. Może tak wyglądać że jest taki jakby okrąg wokół pnia, bo żeby dotlenić trochę korzenie to porobiłem otwory w ziemi

[ Dodano: 2019-09-04, 14:50 ]
Klementynka przestała zrzucać liście. Sprawdziłem jej pH. Miernik pokazał Lo = czyli poniżej wartości pH 4,0. Sprawdzałem pH przez 4 dni i za każdym razem ten sam wynik. U pozostałych drzewek pH w normie 5,5-6,0. Podsypałem wapnem granulowanym i podlałem r-rem saletry wapniowej 3g/L i pH podskoczyło na 5,0. Mam nadzieje, że oprócz zaprzestania zrzucania liści trochę się poprawi jej kondycja. Ogólnie zostawię ją w spokoju- żadnych nawozów, zraszania itp. tylko podlewanie jak potrzeba i zobaczę jak będzie :) mniej znaczy więcej

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-15, 17:11   

Takie wartości kwasowości, jak podajesz, to ma kwaśny torf. Druga sprawa - nie ma takiego parametru fizycznego jak wilgotność ziemna. Jeśli ktoś sprzedaje miernik do czegoś takiego jest to zwykła ściema dla frajerów.

Jeśli chodzi o pomiar kwasowości, to wiarygodnym wskaźnikiem jest kwasomierz Heliga. (koszt ok. 50zł). Te elektronicznie z którymi się spotkałem były nic nie warte. Natomiast wilgotność mierzy się w w powietrzu, a nie w glebie, bo to bez sensu.

Pozdrawiam,
Robert

Okarynek1 

Wysłany: 2019-09-15, 17:39   

<przyjaciel> Są mierniki i można, kontrolować wilgotność gleby, bardzo pomocne przy dużych donicach.
<witam>

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-15, 17:44   

Okarynek, oczywiście, że są. Czapki chroniące przed promieniowaniem siecią 5G też są :)

Ale wytłumacz mi, jak dziecku, co one mierzą. Może jakąś inną fizykę miałem w szkole, ale chętnie się unowocześnie ;)

Pozdrawiam,
Robert

Okarynek1 

Wysłany: 2019-09-15, 19:03   

<witam> Wszystko wiesz to,zbędna rozmowa. <bezradny>

center80 

Wysłany: 2019-09-15, 19:06   

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgotno%C5%9B%C4%87_gleby

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 05:37   

OK. Odszczekuję. Ale jeśli ten wilgotnościomierz jest oparty na pomiarze rezystancji gleby, a sądząc z obrazków w necie tak jest, to i tak nie będzie prawidłowo działał. Pomiar w takim wypadku będzie bardziej zależny od ilości rozpuszczonych soli, a nie wilgoci.

Jaki jest finał polegania na tego typu gadżetach widać w tym wątku ;)

Pozdrawiam,
Robert

Okarynek1 

Wysłany: 2019-09-16, 06:11   

<plask> Ważne że działa i wiemy,podlać czy jeszcze nie.Cytrus kwitnie i owocuje <kwiaty>
Odpowiednie karmienie i jest,pełnia szczęścia. <heja>

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 08:48   

A masz taki albo podobny wilgotnościomierz? Bo szczerze mówiąc nie wierzę by mógł wskazywać poprawne wyniki. Szczególnie jestem ciekaw co pokazałby umieszczony w destylowanej wodzie.

Pozdrawiam,
Robert

center80 

Wysłany: 2019-09-16, 09:21   

Cytat z instrukcji:
Urządzenie może być tylko używane do testowania gleby. Nie można umieszczać sondy w wodzie lub innych roztworach.

Jeżeli dyskutujemy o tym co jest ph-metrem, mierzy wilgotność, nasłonecznienie i coś jeszcze w tej chwili nie pamiętam.

Jak ktoś ma donice 25 litrowe, to taki pomiar jest lepszy, gdy nawet jest obarczony wiadome jakimś błędem, niż lanie na oślep. Co nie Marek ;)

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 09:55   

PH-metry wskazówkowe miałem dwa - żaden nie działał poprawnie. Facet ze sklepu ogrodniczego przestał nawet je sprowadzać, bo klienci oddawali. Zastanawiam się natomiast jaka jest zasada działania takiego wilgotnościomierza. Wydaje mi się, że powinien być to pomiar rezystywności gleby, a w takim wypadku wskazania byłyby bardziej zależne od zasolenia gleby niż od jej wilgotności. Dlatego dobrym testem byłoby zmierzenie wilgotności wody destylowanej, która prądu nie przewodzi.

Mam dwa delikatne storczyki i kiedyś wymyśliłem sobie, że zrobię automat utrzymujący odpowiednią wilgotność i temperaturę. Przy czym wilgotność mierzę jako wilgotność powietrza w glebie.

Przy okazji sterownik robi inne, dodatkowe rzeczy, np. rysuje wykresy temperatury i wilgotności.

Pozdrawiam,
Robert

Okarynek1 

Wysłany: 2019-09-16, 10:22   

<myśli> Grzesiu śwíęta prawda, niby znam swoje cytrusy, ale dla sprawdzenia miernik potrzebny.Duże cytrusy potrafią wypić i 5litrów, ale nie zawsze.
Tutaj bardziej potrzebna praktyka,umnie to síę sprawdza. Ten rok jest pomyślny dla cytrusów.Praktyczne sposoby bywają dobre i starajmy się aby zdrowo rosły.

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 10:51   

A moje ostatnio podlewałem chyba w maju :) Fakt, że te lato jest bardzo wilgotne i można było zdać się na nature.

Pozdrawiam,
Robert

Okarynek1 

Wysłany: 2019-09-16, 12:36   

<beczy> W kraju susza a rośliny bez wody,może 🌵 Kaktusy?

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 12:48   

Niby susza, ale chyba nie było dłuższej przerwy w opadach niż 10 dni. Chyba nawet mniej. W poprzednich latach w sierpniu już nie musiałem trawy kosić, a w tym roku cały czas rośnie jak głupia.

Pozdrawiam,
Robert

center80 

Wysłany: 2019-09-16, 13:03   

http://lsop.powiat.klodzk...20&od=2019-09-1

Z tej strony wynika, że dane o deszczach nie były tak różowe jak to rysujesz, bardzo suchy Maj, suchy Czerwiec, potem zaczęło więcej padać.

R0bby 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2019-09-16, 13:24   

Jakie to dzisiaj są możliwości kontroli :) Ta strona pokazuje system osłony p-powodziowej. I w Nysie Kłodzkiej stany są bardzo niskie. Nawet po deszczach. Wszystkich to dziwi. Wygląda na to, że jak w kotlinie leje to w górach, gdzie wzbierają rzeki, niekoniecznie. Taka durnowata anomalia. Potem się odwraca i mamy katastrofę jak w 1997 :(

Pod rynną mam baniak do którego zbieram deszczówkę. To najbardziej pokazuje stan opadów. Przez całe lato nie musiałem podlewać roślin wodą z wodociągów. Chyba pierwszy raz od 15lat, odkąd tu mieszkam.

Z drugiej strony, poziom wód gruntowych u mnie na ogrodzie drastycznie się obniżył, i kilka dobrze wrośniętych w ziemię drzew mi uschło. Nawet pigwa, która przecież rośnie jak chwast.

[ Dodano: 2019-09-16, 14:47 ]
Tak z drugiej strony, to nigdy by mi się nie przyszło do głowy wyszukiwać stron, by weryfikować czyjeś, bądź co bądź mało ważne, wypowiedzi. Myślę, że standardowo umocowanemu psychicznie facetowi również.

Z jednej strony podziwiam, z drugiej ... :) chyba nie zazdroszczę ;)

Pozdrawiam,
Robert

Odpowiedz do tematu