Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Drzewko cytrynowe - prośba o radę dot. cięcia i formowania

Przesunięty przez: center80
2018-07-26, 19:55
Drzewko cytrynowe - prośba o radę dot. cięcia i formowania
Autor Wiadomość

Adaval 

Wysłany: 2018-07-26, 19:39   Drzewko cytrynowe - prośba o radę dot. cięcia i formowania

Cześć!

Chciałbym zacząć od tego, że to mój pierwszy post na forum. Jestem też "świeżakiem" jeśli chodzi o przygodę z cytrusami. 1,5 miesiąca temu dostałem w prezencie drzewko cytrynowe. Poczytałem oczywiście trochę o hodowli i pielęgnacji - przesadzając użyłem ziemi dedykowanej cytrusom, w zeszły weekend pierwszy raz użyłem nawozu do cytrusów, podlewam i zraszam zgodnie ze sztuką :)

Nurtuje mnie jednak temat przycinania i formowania. Cytryna zaczęła ładnie puszczać świeże pędy (zaznaczyłem na zdjęciu). Chciałbym formować ją w drzewko. Jak widać jest ona dość wysoka i strzelista - chciałbym ją pobudzić do rozrostu na boki.

W związku z tym mam kilka pytań laika ;)

1) Czy już teraz powinienem przeprowadzić jakieś cięcia, czy raczej wstrzymać się jeszcze
chwilę?

2) Czy mogę obciąć liście wyrastające bezpośrednio z pnia? Jeśli tak, to w jakiej
odległości od pnia dokonywać cięć?

3) Czy kolejne cięcia przeprowadzać na bieżąco czy powinienem trzymać się zasady, że
najlepiej to robić w marcu i ewentualnie sierpień/wrzesień?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, bo podobno formowanie najlepiej rozpocząć już na samym początku przygody z hodowlą :)

center80 

Wysłany: 2018-07-26, 19:54   

Witaj Adaval ,a dlaczego stoi w środku,a nie na zewnątrz?

1) Teraz nie ma potrzeby przycinać rośliny,ewentualnie możesz skrócić najdłuższe pędy.
2) Możesz, odległość zależy od tego co chcesz uzyskać.Ale takie mocne cięcie przeprowadziłbym na Wiosnę.
3) Wiosną formujesz, a na jesień skracasz tylko gałązki długie o 1/3 i tylko te bez owoców.

Adaval 

Wysłany: 2018-07-26, 20:52   

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Stoi w domu z racji tego, że na balkonie mam bardzo wietrznie (a cytryny podobno nie za bardzo to lubią) i z racji ostatnich anomalii pogodowych. Przyznam szczerze, że to spowodowało, że na razie zdecydowałem się wstawić ją do domu. Na razie stoi w południowo-zachodnim oknie :)

Dzięki za rady - wstrzymam się w takim razie do wiosny z mocniejszym cięciem :)

center80 

Wysłany: 2018-07-26, 21:00   

Chyba każdy nie lubi wiatru, a jednak wychodzi też jak wieje, roślina szybko się przyzwyczai do takich warunków, jak nie łamie gałązek to nie jest niebezpieczny. A nic nie zrekompensuje jej tych chwil na zewnątrz. Na zewnątrz będzie ładniej rosła.

Okarynek1 

Wysłany: 2018-07-27, 05:30   

<witam> Potwierdzam słowa admina a cytrus będzie wdzięczny i sobie poradzi z wiatrem.Można zabezpieczyć cytrusa aby wiatr nie przewracał. <uśmiech>
A tą gałązkę oznaczoną,polecam bardziej skrócić.

Odpowiedz do tematu