Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Kapiąca,lepka substancja z liści cytryny...

Kapiąca,lepka substancja z liści cytryny...
Autor Wiadomość

jack55 

Wysłany: 2017-12-05, 17:22   Kapiąca,lepka substancja z liści cytryny...

Znajomy ma problem z cytryną i kumkwatem. Na roślinach pojawiła się w dużych ilościach lepka, kapiąca substancja. Nie zauważył żadnych szkodników.
Jaki może być powód; może ktoś z Was miał podobny problem, który rozwiązał.
Proszę o pomoc

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-05, 18:36   

Ja tylko dodam od siebie (średnio się na tym znam), że podobnie miałem na mandarynce oraz na storczykach. Mandarynka nie rosła, a storczyki traciły kwiaty. Pomogła zmiana podłoża oraz ograniczenie podlewania. U mnie to chyba była kwestia zbyt kwaśnego podłoża i chorób grzybicznych. Może nie trafię, ale opryskałbym (po zmianie podłoża) Topsinem. Jednakże poczekaj jeszcze na opinie reszty, a ja postaram się zagłębić bardziej problem. Jeżeli to gumoza to warto też opryskać Miedzianem Extra 350 SC.

Sylwia76 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2017-12-05, 18:47   

Ja podejrzewam tarczniki lub miseczniki. Owady te żerują przeważnie od spodu liści i na łodygach cytrusów.
Robcioo na storczyku to zapewne gutacja.

center80 

Wysłany: 2017-12-05, 18:56   

Przydałoby się zdjęcie, bo tak nie wiemy gdzie jest ta ciecz, ale byłbym gotów poprzeć Sylwie wygląda to na atak Misecznika bądź Tarcznika.Jeśli ta ciecz pojawia się na liściach, to na pewno są one.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-05, 19:46   

Sylwia, na storczykach to raczej nie to. Kolor bursztynowy i występowało na pąkach kwiatów. Było mega lepkie i opadało na parapet. Natomiast gutację miałem na Epipremnum Złotym i było jak kropla wody. Co też prawie pokój mi zalało ;) .

pom89arancz 

Wysłany: 2017-12-05, 21:21   

Miałem coś podobnego na pomarańczy mojej. Ni z tąd ni z owąd sie pojawiło. Podejrzewałem jakieś robaczki więc uzyłem polysectu do oprysku i podlania z wodą. Do tego umyłem dokładnie drzewko i przeszło.

mietek77 

Wysłany: 2017-12-05, 21:51   

Ja również stawiam na miseczniki lub tarczniki, Dopiero po trzecim razie oglądania rośliny zauważyłem malutkie jakby paproszki przyczepione do liścia. Dokładnie na spodzie w miejscu gdzie liść łączy się ogonkiem. Ja podlałem rośliny preparatem polysect.

MariooT 

Wysłany: 2017-12-05, 22:03   

I ja uważam, że to tarczniki trzeba się dobrze przyjrzeć roślinom. Co do storczyków to gutacja jest to naturalny proces pomagający pozbyć się roślinie różnych substancji.

jack55 

Wysłany: 2017-12-06, 10:13   

Dziękuję za tak szybką reakcję :) . Ja też tak sugerowałem, że to jakieś robactwo i że bez chemii się nie obejdzie. Niestety nie mogłem sam postawić diagnozy, bo ten kolega to "uchodźca" ( <mrgreen> <lol> <mrgreen> ) do Niemiec. Oczywiście Polak :8) a na zdjęciach nic nie widać.
Jeszcze raz ogromnie dziękuję. Na Waszą pomoc zawsze można liczyć <bravo>

Odpowiedz do tematu