Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Uprawa cytrusów » Stan alarmowy, 12 letnia cytryna z pestki

Przesunięty przez: center80
2015-04-24, 11:24
Stan alarmowy, 12 letnia cytryna z pestki
Autor Wiadomość

kultywator 

Wysłany: 2014-12-19, 07:24   Stan alarmowy, 12 letnia cytryna z pestki

Witam,
Mam pilną sprawę z moją 12 letnią cytryną z pestki. W tym sezonie zimowym, przeniosłem ją z pokoju do pomieszczenia gdzie jest największe nasłonecznienie i temperatura nie przekracza 16 st c. Podlewam raz w tygodniu. Niestety zaczęły marszczyć się i usychać liście. Próbowałem ją zraszać, ale to nic nie daje, nie mam juz pomysłu co może się dziać.
Proszę o pomoc!

zdjęcia liści

http://imageshack.com/a/img673/6611/t7E1bj.jpg
http://imageshack.com/a/img909/8979/lcBPuL.jpg
http://imageshack.com/a/img537/2664/WdLevb.jpg
http://imageshack.com/a/img913/3807/Le5D4g.jpg

Nienajmłodsza 

Pomogła: 2 razy

Wysłany: 2014-12-19, 08:14   

A ona Ci czasem nie usycha? Może za mało wody ma? Jakichś szkodników na niej nie widziałeś?

kultywator 

Wysłany: 2014-12-19, 08:49   

Zimą staram się za dużo nie podlewać, ziemia jest wilgotna. Do tego zraszam liście. Szkodników nie ma

Okarynek1 

Wysłany: 2014-12-19, 09:58   

<myśli> Pestkowce są bardzo łakome lubią dużo pić nawet zimą.Mam podobnego ,nawet ukorzenione pestkowce to pijaki są.Co poradzić uschnięte liście żerwać dać worek foliowy i czekać może odbije <prosi>

center80 

Wysłany: 2014-12-19, 09:59   

A jak częstwo podlewasz ją ? Mi też wydaje się,że podsycha, karoryfera nie ma blisko ?

Okarynek1 

Wysłany: 2014-12-19, 10:06   

<myśli> Warto sprawdzić jaka jest wilgotność,wewnątrz bryły korzeniowej.Pestkowca podlewamy powoli aby się napił,mają ogromny system korzeniowy.

kultywator 

Wysłany: 2014-12-19, 14:17   

Zimą podlewam raz na tydzień. Stoi z dala od kaloryfera, w pomieszczeniu chłodno i jasno

center80 

Wysłany: 2014-12-19, 14:32   

Jak jest chłodno to nie trzeba spryskiwać, ale sprawdziłbym teorie Okarynka w takim razie.

Okarynek1 

Wysłany: 2014-12-19, 14:34   

<myśli> Mój pestkowiec ma stale ok 10-12* wilgotnść 60-80% wypija 1.5 litra za 10 dni ma sucho,mieszka w donicy f42.Może warto sprawdzić korzenie <myśli> może był przelany,na fotkach widać że umiera z braku wody.

kultywator 

Wysłany: 2014-12-19, 14:59   

Spróbuję z workiem, oby pomogło. Będę więcej podlewać. Hmm wcześniej gdzieś czytałem żeby na zimę podlewać raz w tygodniu. Tak teraz myślę, że odkąd wprowadziłem ten system zaczęły się problemy.

center80 

Wysłany: 2014-12-19, 15:09   

kultywator, wszystko zależy od rośliny jakie ma korzenie gęsto i rodzaj podłoża, u niektórych wyschnie szybko, a u niektórych wystarczy jak się podleje raz na dwa tygodnie, nie ma nigdy złotego środka, rozwiązaniem jest obserwowanie rośliny,jak nie wiesz kiedy ma mokro, kup sobie miernik ogrodniczy z opcją pokazywania wilgotności.

tree 

Wysłany: 2014-12-23, 21:20   

tak jak Ci mówią przedmówcy bo możesz ja podlewać nawet codziennie ale za mała ilością wody lepiej raz a dobrze. Najlepiej wyjmij ją z doniczki i wtedy będzie wiadomo. Kiedy ostatnio ja przesadzałeś?

kultywator 

Wysłany: 2014-12-29, 21:22   

Witam, niestety jest coraz gorzej. Wydaje mi się że liście zaczęły szybciej usychać jak częściej podlewam. Przesadzałem na wiosnę. Zdarzyło się że kot "narobił" ze dwa razy do doniczki, może ziemię zmienić? Obok stoi inne drzewko (może mandarynka) też z pestki i ma się bardzo dobrze! Jest mniejsze. Płakać się chce, tyle lat hodowli!

Poniżej zdjęcia.
Na pierwszym listki zdrowej mandarynki stojącej obok.

Drugie zdjęcie: usychający liść od spodniej strony.

Ostatnie zdjęcie: jeden z 3 ostatnich zdrowych liści od spodu.

Ostatnio zmieniony przez Mrush 2014-12-30, 11:30, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2014-12-29, 22:26   

Ten drugi liść to jest uschnięty, jak masz więcej takich na drzewku to one już nie ulegną poprawie, czy wyleczeniu, one muszą spadać, teraz ważniejsze, żeby gałązki pozostały zielone.

dnttclxd123 

Wysłany: 2015-01-18, 15:26   

Nie można zraszac cytrusow, gdy stoja na sloncu, bo z tego moga byc plamy na lisciach lub moga one usychac. Na wiosne zmien w doniczce ziemie na taką do cytrusów i zacznij ją nawozić. Mam nadzieje, że to pomoże. W okresie zimowym powinno sie znacznie mniej podlewac cytrusy. Zacznij ja podlewac stopniowo co raz rzadziej az w koncu bedziesz ja podlewal raz na 10 dni. Problemem moze byc te to, ze ustawiles ja inna strona do slonca. Juz teraz tego nie zmieniaj bo moze byc jeszcze gorzej.

Trzymam kciuki za cytryne i pozdrawiam :)

kultywator 

Wysłany: 2015-02-24, 20:16   

Witam po dłuższej nieobecności. Na szczęście cytryna odżywa io dziwo wypuszczą nowe listki na szycie! Przedstawiłem ją w inne miejsce, mniej nasłonecznione i cieplejsze, czyli zupełnie co innego jak radzi Internet :) poniżej zdjęcia
http://1drv.ms/1DP3Gue

Odpowiedz do tematu