Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Uprawa cytrusów » Wilgotność powietrza..?

Przesunięty przez: center80
2014-03-16, 20:27
Wilgotność powietrza..?
Autor Wiadomość

owiecs 

Wysłany: 2014-03-11, 21:06   Wilgotność powietrza..?

Witajcie,
Rozpoczęcie hodowli cytrusów może przynieść mi nieoczekiwane pozytywne skutki zdrowotne. Jak to możliwe? :)

Zainteresowałem się tematem wilgotności powietrza - wiem, że cytrusy lubią dużą, ale dużą znaczy jaką? Czy ktoś z was mierzy jej stan? Zwiększacie ją jakoś? Czy macie jakieś negatywne skutki wysokiej wilgotności dla mieszkania lub dla zdrowia?

Przeprowadziłem się ok. rok temu do mieszkania w bloku - w domu rodzinnym mieliśmy sporą wilgotność (po montażu okien plastikowych kilka lat temu pojawił się grzyb - dopiero kiedy zaczęliśmy regularnie wietrzyć i rozszczelniać okna przestał wracać).

Od czasu przeprowadzki do mieszkania mam problemy z suchą skórą - podejrzewam właśnie niską wilgotność powietrza. Jutro po pracy kupię higrometr - okaże się czy mam rację. I jeśli tak - to co dobre dla roślinek może pomóc i mnie :]

Tymczasem napiszcie proszę jak wygląda sprawa kontroli i wpływania na wilgotność u was

dziękuję i pozdrawiam

J-Cube 

Wysłany: 2014-03-11, 22:57   

Jak chcesz się zająć cytrusami to owszem, duża wilgotność powietrza będzie sprzyjała. Ale myślę, że nie jest to najważniejszy czynnik. Moje cytrusy stoją na parapecie obok kaloryferów więc napewno nie mają za wilgotno. A dają radę ;):
Myślę, że większość forumowiczów dba o wilgotność poprzez dzienne spryskanie roślin - wątpie żeby to miało na tyle zwiększyć wilgotność w Twoim mieszkaniu żeby to był problem.
A jeśli chcesz lokalnie zwiększyć wilgotność to polecam zakrętki po dużych wodach - wstawiasz do doniczki przy pniu cytrusa i nalewasz trochę wody pozwalając na jej powolne parowanie.

blueb 

Wysłany: 2014-03-12, 01:03   

Moim zdaniem spryskiwanie rośliny jako zabieg mający podnieść wilgotność jest bezcelowe, jeżeli ma być skuteczne to powinno być przeprowadzane bardzo często. Przy dużych odstępach między spryskiwaniem wilgotność wzrośnie tylko na chwile. Dobrym sposobem jest ułożenie cienkiej warstwy keramzytu w jakimś płaskim naczyniu i zalanie jej tak, żeby trochę tego keramzytu wystawało. W małych pomieszczeniach sprawdza się spryskiwanie szyb (lub ogólnie dużych powierzchni, np. rolet) wodą demineralizowaną, wiem coś o tym, bo takim sposobem wyhodowałem sobie pleśń w kątach. :P: Ja wilgotności prawie w ogóle nie kontroluję, choć ją mierzę. Czasami rozczelniam okna i wietrzę pokój, bo niektóre moje rośliny wymagają niższej wilgotności. Zimą mam problem z wilgotnym, a nie suchym, powietrzem.

Odpowiedz do tematu