Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Bananowiec » Bananowce Wojtka

Bananowce Wojtka
Autor Wiadomość

WojtekS 

Wysłany: 2014-01-06, 21:07   Bananowce Wojtka

Cześć,
Nie mam specjalnie nowych zdjęć bananków, ale postaram sie to nadrobić, bo doszły mi nowe odmiany. W każdym, bądź razie, póki co są to maluchy, ale z biegiem czasu powinny robić większe wrażenie. Jestem na etapie poszukiwań nowych odmian, ale już coś tam posiadam.

Tak ensete glaucum wyglądało, jak dostałem w prezencie na urodziny.

Jest to obecne zdjęcie po lewej siewka ensete glaucum, a po prawej musa siam ruby - na zimę traci on swoje piękne, rubinowe zabarwienie.

To jest w moim mniemaniu musa acuminata, ale odmiany "super dwarf cavendish", jednak są to moje domysły, które sprawdzą się w czasie. Mam trzy sztuki tych bananowców i nie są one demonami szybkości, więc z czasem zobaczymy, czy mam rację z identyfikacją.

Tak wyglądało m. basjoo i e. maurelli jak do mnie doszło, po kilku mc. wyglądały tak:

Posiadam jeszcze musa red dwarf, musa acuminata "dwarf cavendish" i musa velutinę, jednak są to jeszcze nieduże okazy, które postaram się uwiecznić.
Pozdrawiam.

proboszcz 

Wysłany: 2014-01-07, 15:52   

Kolega rzeczywiście poszedł w bananowce.Jak możesz to luknij na moją roślinę i powiedz co to za odmiana

WojtekS 

Wysłany: 2014-01-19, 15:57   

Proboszcz odpisałem : )
Przedstawię kolejną część mojej dziatwy.
Ciepło im służy, obecnie wygrałem kolejną bitwę z przędziorkiem, ale do wiosny jeszcze trochę czasu, a i najważniejsze nie wyciągają się, bo stoją na oknach południowych, więc wszystko jest ok. Wysokość mierzyłem do najwyższego liścia poddanego grawitacji do ziemi (w doniczce).
Ensete glaucum z jednego sierpniowego listka już kilka liści wypuścił, ale nadal jest malutki. Najważniejsze, że go odratowałem - ma 9 cm : )

Kolejny w kolejce jest niemiecki Musa acuminata "siam ruby". Mile mnie zaskoczył, bo jak przyszedł do mnie we wrześniu miał koło 20 cm, a obecnie 58 cm. Liście rosną cały czas, więc jak wszystko pójdzie w porządku, to ładnie będzie się prezentował na wiosnę.

Siam ruby od Amora uraczył mnie odrostami, choć rośnie powolutku, będą miały swoją małą kępę w ogródku - 30cm. ma mateczna roślina.

Musa uranoscopus, choć nazwa coccinea jest częściej używana w zachodniej Europie, rośnie już zdrowo, gdyż miał za sobą dwa silne ataki przędziorka i tarcznika. Teraz mam nadzieję, że będzie już spokój. Ma 29cm. (W doniczce ma malutkiego siama i velutinę)

Musa red dwarf miał zastój, ale teraz jak jest silniejsze słońce zdecydowanie przyśpieszył wzrost. Jest to dla mnie znak, że będę musiał go dać w miejsce, gdzie będzie miał najdłuższą ekspozycję słoneczną. Ma 37cm.

Jeden z moich trzech podejrzanych acuminat przyrasta na wysokość bardzo powoli, ale jednostajnie. Ma obecnie 16cm.

Musa acuminata "dwarf cavendish" ma najgorsze miejsce, gdyż stoi w rogu pokoju za cytryną, więc jest w dosyć ciemnym miejscu, ale nie mam z nią większych problemów.Ma 63cm.

M. velutiny nie mierzyłem, ale na pewno mają mniej niż 8cm. Musa basjoo "duży" zimuje w piwnicy zatrzymał swój wzrost, co mnie cieszy, maurelli także, a i prowadzę eksperyment z rozmnażania maurelli i do tej pory idzie pomyślnie.
W tym tygodniu dojdzie mi z wymiany jeden bananowiec prawdopodobnie jest to musa x paradisiaca. Na wiosnę może będzie również coś nowego (to jest, jak choroba, z której nie można się wyleczyć).
A z aktualności jeszcze padł mi musa bordelon - jest to bananowiec, który nie lubi podlewania zimą i potrzebuje sporo światła, albo po prostu mnie nie lubił ; )
Przyszedł do mnie bananowiec (nie posiada żadnego liścia) i jest to najprawdopodobniej musa paradisiaca. Na wiosnę jeszcze coś nowego będzie, ale nie będę zdradzał sekretów.
Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2014-01-20, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

WojtekS 

Wysłany: 2014-08-01, 15:30   

Witam,
Pokażę jak prezentują się banany obecnie:

Ensete v. maurelli

Ensete ventricosum.

Musa sumatrana

Musa uranoscopus/coccinea

Musa siam ruby

Musa ornata "red flower"

Musa ornata "purple"

Musa red dwarf

Musa dwarf orinoco

Musa super dwarf cavendish

Musa basjoo

Musa dwarf cavendish
A jak się Wasze trzymają? Stale śledzę to forum i rzadko są aktualizacje bananów.

proboszcz 

Wysłany: 2014-08-01, 15:40   

WojtekS moje jak i twoje trzymają się nieźle.Minutę po tobie zaktualizowałem mój temat więc jednak nie jest tak źle jak piszesz ;)

WojtekS 

Wysłany: 2014-08-01, 19:13   

Faktycznie : ) teraz jest najlepszy okres dla bananowców, więc rosną bez problemów, gorzej jest zimą... Ale i to w większości przechodzi "gładko".

Odpowiedz do tematu