Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Bananowiec » Bananowce amorphophallus-a

Bananowce amorphophallus-a
Autor Wiadomość

sasiad 

Wysłany: 2012-09-02, 11:42   

Miejsce na bananowce idealne - osłonięte od wiatru w spokoju rosną. U mnie (w planach mam 1 gatunek) będą miały trochę gorzej bo od morza często dmucha.
Muszę cały wątek od nowa przeczytać i notatki porobić, bo mam kilka pytań, ale może już na nie odpowiedziałeś komuś wcześniej.
Jak coś to będę pytał :8) :
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-09-13, 18:40, w całości zmieniany 1 raz  

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-02, 12:03   

Pytaj zawsze a ja w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć i doradzić ;):

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-09-02, 19:29   

Tu, na Sardynii w ramach jakichś tam protestów klasa robotnicza zablokowała dojazd do lotniska w Cagliari. Zanim przeczytałam odpowedź a propos zastawionego wjazdu, to sobie pomyślałam, że Twoje super zadbane bananki też względem czegoś protestują, blokując dostęp do garażu... Niepojęte, bo czego by Twoim banankom mogło brakować???? Wyglądaja tak, że zazdrość mnie zżera z głośnym mlaskaniem...

albertoo 

Wysłany: 2012-09-02, 19:38   

A do telewizji to się zgłosił?
Kłos pszenicy, iść dębowy, jarzębina - podobnie jak my rodzą się, wzbierają sokami, rozkwitają, potem zaś starzeją się, więdną, umierają. Podobnie jak my kochają pieszczotę i nie znoszą brutalności. Przed nimi (...) można otworzyć duszę i znaleźć odzew.

Dominik 

Wysłany: 2012-09-02, 19:40   

Teraz już nie ma wyjścia ;): . A ja nigdzie nie mogę dostać bananowca. amorphophallus, musisz założyć szkółkę "bananiarską" :D:

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-02, 21:27   

Ewciu - protestują że im powiedziałem że są za małe do gruntu i w tym roku muszą być w pojemnikach, a one mi blokadą się odwdzięczają :mrgreen:

Albertoo - do telewizji się nie zgłosił i może dobrze bo jak uda się wszystko przezimować to pod koniec przyszłego roku będzie co pokazywać ;):

Dominik - jak nic nie zmieni się na Polskim rynku i ciągle będzie tak trudno mi o bananowce to za parę lat kto wie do czego zmusi mnie życie :lol:

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-08, 12:06   

Nie umieściłem jeszcze ani razu zdjęcia samej podstawy Ensete ventricosum 'Maurelli' więc nadrabiam ;): Po prawej stronie widoczna butelka po piwie jako punkt odniesienia (Ewciu zapewniam Cię że jest to tylko i wyłącznie punkt odniesienia :P: )

albertoo 

Wysłany: 2012-09-08, 12:26   

amorphophallus napisał/a:
Albertoo - do telewizji się nie zgłosił i może dobrze bo jak uda się wszystko przezimować to pod koniec przyszłego roku będzie co pokazywać ;):

A jakby tak wszystkie nie przezimowały to co? Teraz pokazałes na ostatnim zdjęciu, że jeeeest co pokazywać. Mojemu ostatnio wyrósł rozdwojony liść i ogólnie taki jakiś pokrzywiony - coś mu jest?
Kłos pszenicy, iść dębowy, jarzębina - podobnie jak my rodzą się, wzbierają sokami, rozkwitają, potem zaś starzeją się, więdną, umierają. Podobnie jak my kochają pieszczotę i nie znoszą brutalności. Przed nimi (...) można otworzyć duszę i znaleźć odzew.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-08, 12:31   

Zajrzyj na koniec pierwszej strony tego wątku ;): to się zdarza.

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-08, 13:46   

Oj nie wiem Amorphophallus, mi to wygląda jakby to ensete trzymało blisko to piwo :P:
Może lubi sobie popić jak nie ma właściciela :P:

ewica65 

Wysłany: 2012-09-08, 18:39   

Imponujące roślinki!!!! Mnie też tak jakoś wygląda, jak by ten bananek sobie piffffffko wciągał pod nieobecność pana i władcy...

A mój bananek marnieje nadal. Na dniach sie będę musiała nim rzetelnie zająć. Ale to już w moim temacie.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-09, 08:44   

Zamieszczę jeszcze aktualne zdjęcie mojej 'szkółki niedzielnej' ;): ale pozabierałem im tym razem piwa żeby nie było że bananową młodzież rozpijam :P:

W tylnym rzędzie 2x E.glaucum i E.v.'Maurelli'
W przednim rzędzie 2x E.v.'Maurelli', E.glaucum, 2x E.ventricosum, 2x M.sikkimensis "Red Tiger"

Adamski 

Wysłany: 2012-09-09, 18:22   

W sumie nie dziwię się koledze, że nie chce Się zgłosić do tv też bym nie chciał jakichś hien u siebie.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-25, 23:57   

Dodam trochę zdjęć zanim nas zima zastanie :mrgreen:
Ensete ventricosum 'Maurelli'

Musa acuminata 'Dwarf Cavendish'

Musa uranoscopus

Musa sikkimensis "Red Tiger"

I jeszcze parę zdjęć sprzed niecałych 2tyg.

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-26, 12:36   

A jak to jest z przymrozkami?
Ucierpiałaby cała roślina czy tylko ta część ponad ziemią?
Imponującą masz kolekcje, naprawde :):

ewica65 

Wysłany: 2012-09-26, 12:46   

Mnie cały czas ciekawi co się robi z tymi dużymi w końcu roślinkami na zimę...
Mój osobisty bananek mimo cały czas plusowych temperatur, nawet wysokoich, po przesadzeniu nadal cierpi...

amorphophallus 

Wysłany: 2012-09-26, 13:38   

Jednorazowy przymrozek uszkodził by tylko liście i to nie wszystkie. Już dwie noce były u mnie pomiędzy 0 a +1 stopnia ale z powodów zapowiedzi jeszcze ładnego tygodnia zaryzykowałem i pozostawiłem wszystkie tak jak widać. Opłaciło się bo miewają się świetnie ;):

Ewciu wszystko będzie na zdjęciach w swoim czasie ;):

Sansei 

Wysłany: 2012-09-26, 14:51   

A mój skubany ma cieplutko, teraz na oknie i zdycha.... dobrze, ze choć potomka wypuścił.... już dalej nie wycinam, niech teraz rosną młode to może choć one zostaną :(:

MrGwyn 

Wysłany: 2012-09-26, 15:07   

Nie jesteś sam,bo moja Musa acuminata 'Dwarf Cavendish' (jak się okazało to nie zebrina) znowu dostała kilku plamek. Pewnie dlatego,że nie spieszyłem się z obcięciem starych i zakażonych liści,ale jeszcze raz odgrzybię i może przeżyje. Mi też trudno odżałować do z ponad metrowego okazu zrobił się 10cm-owy. :/:

amorphophallus 

Wysłany: 2012-10-09, 17:57   

Z powodu że prognozy zapowiadają coraz chłodniejsze noce i mam zawalony tydzień (oprócz wtorków) w niedziele wykopałem wszystkie mniejsze bananowce i wniosłem je do pomieszczenia wraz z tymi co cały rok rosły w doniczkach.

Po kolei od przodu: Strelitzia reginae, Musella lasciocarpa, Musa basjoo, Musa accuminata, Musa uranoscopus

Oraz widok na samotne w niedziele Ensete

I tak dodatkowo już wykopane bulwy Arum cornutum

Dziś od 10 do 16 byłem zajęty przenoszeniem pozostałych bananowców. Musiałem je wykopać, wsadzić w pojemniki, wtaszczyć do pomieszczeń, posprzątać ziemię która się wysypała w pomieszczeniach i uporządkować ogród ale jak co roku powiem że jest warto :hejka: z 'mniejszymi' poradziłem sobie sam, do największego zaangażowałem szwagra.
Używany sprzęt:

Korzonki:

Już w pojemniku

A tak korzystam z belek:

W tym momencie już trzy mikrusy Maurelii były w pojemnikach:

M. basjoo też miał swoje 5minut na wyłysienie i obalenie

A na koniec poszedł pod łopatę grubasek

3,5 letni siostrzeniec wpadł ze szwagrem i miał mnóstwo zabawy ;):

Dziś używane były tylko 90L kastry a później przed wniesieniem wszystkie Maurelii straciły zewnętrzne liście a te nowsze zostały przycięte o połowę długości. Skoro system korzeniowy ograniczony to i powierzchnia liści również.

Adamski 

Wysłany: 2012-10-09, 18:16   

Na jakiej wartości zakończył sezon ten duży ensete?

Linty 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2012-10-09, 18:32   

Faktycznie ogrom pracy. A możesz pokazać jak wyglądają banany na zimowisku?

Kwiatki Linty i nie tylko...zapraszam

ewica65 

Wysłany: 2012-10-09, 19:08   

Urobiłeś się faktycznie! Ale warto, naprawdę!

amorphophallus 

Wysłany: 2012-10-09, 20:26   

Adamski: Zakończył sezon na 5m wyniku

Linty: wyglądają jak po huraganie ale postaram się dać zdjęcia jak znajdę czas ;):

Ewciu zawsze warto jak sprawia to satysfakcję :):

Sansei 

Wysłany: 2012-10-09, 21:01   

Holender, mi by się tak nie chciał co roku, chyba prędzej bym jakiś balon do podgrzewania obmyślił czy jak ;) hehe

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-10-09, 21:12   

Sansei palmiarnie otwórz :):

Sansei 

Wysłany: 2012-10-09, 21:17   

Spoko, na parapecie ;)

ewica65 

Wysłany: 2012-10-10, 06:15   

Sansei, on te manewry uprawia dwa razy do roku, bo na wiosnę musi to wsadzić z powrotem do ziemi!

Sansei 

Wysłany: 2012-10-10, 15:20   

Wiem... chciałaby zobaczyć jak to potem wygląda upchane razem w jakimś pomieszczeniu ;)

kamil1556 

Ostrzeżeń:
 2/3/6

Wysłany: 2012-11-25, 18:52   

Gdzie ty trzymasz tego 5m??

amorphophallus 

Wysłany: 2012-11-29, 23:25   

Stoi w donicy mocno przycięty (liście przycięte na długość) w pomieszczeniu o wysokości 4m ;):

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-04, 18:51   

Coś wspaniałego. :bravo: :bravo: :bravo:

Nicegarden 

Wysłany: 2012-12-31, 15:47   

Popieram cos pieknego :bravo: :bravo:

gucio776 

Wysłany: 2013-05-03, 11:38   

Jak banany po zimie?

amorphophallus 

Wysłany: 2013-05-17, 22:02   

Miałem straty zwłaszcza w końcówce zimowania (wiosna) ale ogólnie widzę że raczej będę zadowolony na razie wysadziłem dwa duże Ensete ventricosum 'Maurelli' w niedziele do gruntu, kępę Musa basjoo i 6 mniejszych sztuk bananowców przy ścianie za domem, dwa średnie Ensete ventricosum 'Maurelli' przesadziłem do większych doniczek, a reszta bananowców startuje w doniczkach w których zimowała, przy wynoszeniu wszystkim ściąłem liście lub skróciłem pnie.
Wrzucę foty z poniedziałku zrobione komórką. Resztę bananowców pokaże i opisze jak się trzymają wkrótce

gucio776 

Wysłany: 2013-05-20, 10:38   

ciekawe ile urosną w tym roku, może by zakwitły :)

amorphophallus 

Wysłany: 2013-05-22, 15:59   

Mała sadzonka Siam Ruby zakupiona pod koniec września przezimowała całkiem zgrabnie teraz czekam aż wróci ubarwienie z jesieni, teraz na wiosnę dostała w nagrodę 4L doniczkę. Pozostałe accuminata dostały najgorsze miejsce na przezimowanie bo mi na nich nie zależało i trochę je przerzedziło :P

Trzy małe Ensete ventricosum 'Maurelli' przezimowały bardzo prawidłowo i dostały stanowiska pod ścianą ;) niech się grzeją i rosną ładne :)

Musa uranoscopus jak co roku przezimował ciężko ale już po tygodniu puszcza liście a nawet nowy odrost ;)

Sikkimensis 'Red tiger' jeden wypadł na samym finiszu zimowania jak w garażu było w miarę ciepławo lecz drugi podołał zadaniu i już siedzi sobie za domem :)

Ensete ventricosum (zielonolistny) też miały problemy na finiszu zimowania jak zrobiło się cieplej i rosły przy niedoborach światła, jednego ściąłem dając mu szanse odbić drugiemu uszkodziłem stożek wzrostu (może wytworzy kallus zobaczymy, korzenie miał bardzo zdrowe więc szansa jest)

5dni od ścięcia:

Ensete glaucum nie zimowały najłatwiej ale wydaje mi się że wszystkie trzy żyją. zostały skrócone o głowę a to efekt po 5dniach i gradobiciu ;)

amorphophallus 

Wysłany: 2013-05-30, 08:32   

Korzystając wczoraj z poprawy pogody porobiłem trochę zdjęć w ogrodzie ;)

Nicegarden 

Wysłany: 2013-05-31, 15:24   

Alez masywne te Twoje bananki,ja mojego czerwonego najpiekniejszego stracilam tej zimy :beczy: :beczy: :beczy: ,zostaly mi tylko musa basjoo ...wina ewidentnie moja..bo w styczniu jeszcze mialy sie o.k. przyszla jedna noc ...i mimo ze okryte byly to kaput.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-06-15, 21:34   

A to mój misz-masz ogrodowy i aktualny widok z hamaka więc jak dla mnie pełen relaks..... :spoko:

ewica65 

Wysłany: 2013-06-16, 06:13   

To Ty wcale na wakacje nie musisz jeździć. Hawaje masz w domciu. Imponujące rośliny!
PS
Mój bananek niestety odszedł do banankowego raju.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-06-17, 14:35   

Szkoda że utraciłyście swoje bananowce, mi tez zawsze coś padnie ale przy tej ilości mało kto to zauważa i odczuwa oprócz mnie :(: ale zawsze zostają mi pozostałe na pocieszenie ;):
Red Tiger już zaczyna wyglądać jak powinien

Siam Ruby malutka ale już nabiera kolorków :lol:

Nieznana siewka (Ensete) powoli idzie do przodu a obok Tetrapanax

Tak to teraz się prezentuje przy stanie 4m Ensete ventricosum 'Maurelli'
PS. widać jak rosnąc rozsadza już stare cholewki liściowe

Jeden z Ensete glaucum ruszył nagle z kopyta więc dostał już stanowisko w gruncie pozostałe dwa są od niego opóźnione o jakieś 1,5tyg ale idą w tym samym kierunku co i on więc chyba już powoli mogę 'otwierać szampana' że tym razem nie utraciłem glaucum (w końcu, a na nich zależało mi najbardziej)

amorphophallus 

Wysłany: 2013-06-29, 17:38   

Lecimy z małą aktualizacją Siam Ruby zrobił się już całkiem zgrabny, jeszcze z miesiąc i nie będzie szpecącym badylem

Musa basjoo nie rozszalał się z ilością liści ale są w miarę okazałe i miło się już pod nim leży na hamaku

Z Ensete glaucum coraz lepiej, co nie ukrywam cieszy mnie niezmiernie

I na koniec dzisiejszej aktualizacji dwa bardziej ogólne żuty z dominacją E.v. 'Maurelli'

Tak dodatkowo wrzucę coś z poza bananowców ;):
Amorphophallus rivieri / konjac

J-Cube 

Wysłany: 2013-07-01, 21:06   

No dżungla jak zwykle, z roku na rok coraz bardziej zazdroszcze ogródka :):
To ostatnie też fajne, ciekawie wygląda :):

albertoo 

Wysłany: 2013-07-02, 13:57   

Amor ja przypominam, że w tym roku miałeś się zgłosić do telewizji :P

amorphophallus 

Wysłany: 2013-07-13, 12:27   

Mała relacja foto bez opisów. Do usłyszenia w środę, na razie wybywam.

sasiad 

Wysłany: 2013-07-18, 15:49   

Kolejny raz napiszę: zazdroszczę :)

Ja w tym roku też posadziłem Maurelli, w ilości 3 sztuk. Zobaczymy co z nich wyrośnie. Na razie nie jest źle :)

amorphophallus'ie, mam pytanie do Ciebie. Pisałeś gdzieś o nawozie którego używasz, niestety nie mogę się doszukać tego posta. Możesz podać jeszcze raz nawóz którego używasz, lub jaki proponujesz? I dawkowanie (mam młode rośliny). Sorry za prośbę o powtarzanie, ale nie mogę na prawdę znaleźć :/

Pozdrawiam!

amorphophallus 

Wysłany: 2013-07-18, 23:05   

Nawóz to YaraMila COMPLEX, przy małych roślinach nawożenie co 3 tyg. Co do dawki, to jakiej wielkości masz te Ensete, rosną w gruncie czy w doniczce, jakie podłoże i jak często podlewasz?

sasiad 

Wysłany: 2013-07-19, 19:53   

Dzięki bardzo!

Rośliny nie są duże, mają po 5-8 liści, mac 50cm wysokości.
Rosną w gruncie już jakiś czas (~2 miesiące), i widzę spore przyrosty.
Podłoża mam 3 różne, tak dla testów. W każdym ogólnie piasek i torf. (tyle że różne proporcje).
Podlewam codziennie, co 2 dni max. Rośliny są od strony "wczesne południe" gdzieś od 10, południe do popołudniowej pory gdzieś około 17, także słońce praktycznie cały dzień.
Jedyny minus to wiatry u mnie, ale chyba się do tego przyzwyczaiły, bo widzę znaczne przyrosty :)
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2013-07-25, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  

amorphophallus 

Wysłany: 2013-07-19, 21:24   

To mają bardzo dobre warunki z tego co piszesz i wiatr akurat nie jest tu wielką przeszkodą. skoro już są od dwóch miesięcy w gruncie to możesz nawozić co 2tyg porcją około 1/3 szklanki (zakładając że cała szklanka ma 200ml) a rozsypać to promieniu jakiś 20cm dookoła bananowca (oczywiście wypełniając ten promień nawozem a nie sypiąc go po obwodzie, ale to pisze tylko tak pro-forma)
Ps. przy okazji podrzuć jakieś zdjęcie kiedyś jak wyglądają ;):

Odpowiedz do tematu