Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Bananowiec » Bananowce amorphophallus-a

Bananowce amorphophallus-a
Autor Wiadomość

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-12, 12:56   Bananowce amorphophallus-a

Przede wszystkim jako nowy użytkownik tego forum pragnę wszystkich serdecznie przywitać ;):
Udzielam się w wielu miejscach 'bezkresu' internetu :P: stąd tez zdążyłem zauważyć że z tego forum znam użytkowników albertoo i takil

Moja pasja skupia się dość wąsko na bananowcach z tego też powodu zapewne w przewadze będę się wypowiadał w tym dziale :):

Miałem przez parę lat taki okaz Ensete ventricosum niestety przeszedł w zeszłym roku już do czasu przeszłego

Ceniłem go zwłaszcza za piękne liście, więc dlatego też w przywracanie tego gatunku do kolekcji od zeszłego roku jest w toku ;):

Zapewne jak i większość osób swoją zabawę z bananowcami rozwijałem na łatwych do zdobycia Musa accuminata

Ciągle dopracowuje metodę przetrzymywania zimą bananowców bo nie jestem w stanie zapewnić im pełnego komfortu zwłaszcza przy posiadanej ilości. co roku jest coraz lepiej choć ciągle zdążają się jakieś straty :|:
Wiosna zeszłego roku i to samo miejsce we wrześniu:

Na powyższych zdjęciach widoczne były egzemplarze Musa accuminata, Musa uranoscopus, Ensete ventricosum Maurelli, Musa basjoo

I jeszcze jeden rzut oka na zeszłoroczną "chodnikową" część uprawy

Więcej zdjęć możecie zobaczyć n moim fotoblogu: http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum
Są tam zdjęcia poszczególnych roślin, kiełkowania, przenoszenia większych okazów, oraz jak przezimowały w tym roku ;): na wszystkie pytania z chęcią odpowiem i z czasem będę się dzielił nowymi informacjami ;):

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-04-12, 13:42   

Nieeeee... No odpadam!!! Zawiszzszszszsczę baaaaardzo! Cudowna kolekcja!!!!

takil 

Wysłany: 2012-04-12, 13:57   

Cześć Amorph :) Cieszę się, że tutaj zawitałeś i mnie zidentyfikowałeś :)
Jak zwykle z niecierpliwością czekam na nadchodzący sezon i wieści z Twojego podwórka ;)

sowilo 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2012-04-12, 19:50   

Łaaaał. *___*
Taką kolekcję, to ja tylko w Turcji na plantacji widziałam! Zazdroszczę i podziwiam.
Na tym zdjęciu przy domu.. w ciągu lata aż tyle urosły?! :shock:

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-12, 21:11   

Tak, pierwsze zdjęcie z pod muru domu to połowa maja 2011 a dwa późniejsze to końcówka września 2011. Trzeba dobrze podlewać i tak jak canny trochę "przenawozić" ;):

blueberry 

Pomogła: 7 razy

Wysłany: 2012-04-14, 12:21   

To banany mają takiego spida w rośnięciu?? Chyba swojego w wiadro wsadzę i każę mu rosnąć!!

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-14, 14:45   

hehe jak wszystko jest w porządku to naprawdę mają spida :D: i to z wiadrem mogło by się udać tylko szkoda wiadra niszczyć robiąc mu w dnie dziury :P: Jeszcze nie wiem na czym to polega ale jednak wsadzone do gruntu mają szybszy przyrost i w tym roku na lato w glebę wsadzam, o ile dam radę ograniczając "wystawkę" chodnikową :P:
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-04-14, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-04-14, 15:34   

:szok: :szok: :szok: :szok:
Nie, po prostu NIE! Jestem w tak wielkim szoku, że aż nie wierzę. Jakim cudem?!
Zajedwabista kolekcja, do tego w gruncie, jak Ty to robisz?

Druga sprawa - kto Ci ten nick wymyślił, ani tego wypowiedzieć, ani przepisać nie idzie.

horvat 

Wysłany: 2012-04-14, 15:37   

Cytat:
Druga sprawa - kto Ci ten nick wymyślił, ani tego wypowiedzieć, ani przepisać nie idzie.

Nie musiał wymyślać, to nazwa grupy roślin, inaczej Dziwidło ;):

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

ewica65 

Wysłany: 2012-04-14, 16:49   

Ja sobie nawet na googla poszłam, żeby obejrzeć co to za roślinka, bo się domyśliam, że to nie byle co. Obejrzyjcie sobie, bo warto!

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-04-14, 16:51   

Łukasz ten egzemplarz umieścił w swoim poście o tropikalnych roślinkach. Mnie się nie chciało szukać, stąd post o nicku.

Adamski 

Wysłany: 2012-04-14, 17:15   

"Nazwa łacińska pochodzi od greckich słów άμορφος (ámorphos – bezkształtny) i φαλλός (phallos – penis) i odnosi się do kształtu kolby roślin z tego rodzaju."

No coment

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-04-14, 17:20   

Adamski dzięki, ale ja też umiem korzystać z google i wikipedii..

Adamski 

Wysłany: 2012-04-14, 17:23   

mrdraco ja nie wklejałem tego dla ciebie. Chciałem pokazać jak ciocia wikipedia potrafi poniżyć człowieka.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-14, 17:42   

hehe zawsze dopada mnie analiza nicku :P: wszystko zaczęło się od tego że bodajże w czasach gimnazjum było trzeba przedstawić krótki referacik o jakiejś niezwykłej roślinie nio i doszperałem się informacji o Amorphophallus titanum. nio i jak przyszło założyć fotoblog i oddzielnego e-maila do niego to i tu i tu użyłem "amorphophallus" i już poszło dalej gdzie się nie loguje na forach używam tego e-maila i ten sam nick ;): zawsze w miarę łatwo mnie znaleźć i ja na tyle polubiłem to że z rodziny obrazkowatych mam: Amorphophallus rivieri, Amorphophallus konjac, Arum cornutum.
:mrgreen:

ewica65 

Wysłany: 2012-04-14, 17:46   

Z tego wszystkiego to tylko ten rivieri ma najniewinniejszą nazwę. Konjac sie kojarzy wiadomo z czym, a cornutum to "rogacz". Do tego komentarzyk z opóźnieniem dołożony przez Adamskiego to już nic dodać nic ująć. Miła roślinka!

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-14, 17:58   

A mi szkoda było dyskryminować tak ciekawe roślinki tylko przez ich nazwę :P:

ewica65 

Wysłany: 2012-04-14, 19:05   

Ja wcale tego nie napisałam w celu dyskryminacji! Powyżej przecież napisałam, że jest na czym oczko zawiesić.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-15, 18:35   

;): Wracając do tematu przewodniego dorzucam zdjęcie sadzonek z dzisiaj :):

krysia63 

Wysłany: 2012-04-15, 18:55   

Łał, niezła kolekcją małolatów :bravo: . Czy to masz z odrostów czy siewki ? Co to za gatunek?

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-15, 19:09   

Nie, to nie odrosty. Odrosty oddzielam tylko w lato bo wtedy mam lepsze wyniki w ukorzenianiu. Te natomiast są to siewki albo Ensete ventricosum albo Ensete glaucum nie wiem gdyż nasiona ich są dość podobne a pomieszały mi się i nie wiem :(: za jakieś 2miesiące będę mógł już 100% stwierdzić co jest co, a teraz muszę tylko o nie dbać :P: mam tam jeszcze wysiane nasiona Musa sikkimensis i Musa sikkimensis 'Red tiger'. Są to nasiona które pokusiłem się wysiać na jesieni i wykiełkowały mi wtedy: 2xEnsete glaucum, 2xEnsete ventricosum, 2x Musa sikkimensis, 1xMusa sikkimensis 'Red tiger' ale przyszła zima i mimo moich starań zaatakowały mi choroby grzybicze i małe siewki nie miały sił się obronić. nasiona przetrzymałem do wiosny i znów zacząłem je "inkubować" i na szczęście nie straciły jak widać całkiem swojej zdolności kiełkowania, zobaczymy jak to się dalej będzie rozwijać :):

krysia63 

Wysłany: 2012-04-15, 20:04   

No to życzę powodzenia w uprawie :spoko: . Ja kupiłam nasiona ale na razie nic się nie dzieje.

Adamski 

Wysłany: 2012-04-15, 20:35   

krysiu bo z nasion kupionych w ogrodniczym ciężko jest uzyskać bananowca. Ja próbowałem z 5 nasionami i się nie udało. Jak kiedyś będę miał czas podejść to kupię z 3 paczki i może coś się uda uchować. 2.50 za 5sztuk to nie majątek. Obawiam się co do świeżości nasion ale jak się uda to będzie radość.

krysia63 

Wysłany: 2012-04-15, 20:53   

Adam, kupowałam na Allegro.

Adamski 

Wysłany: 2012-04-15, 21:45   

Może gdyby były kupowane bezpośrednio z zagranicy jako świeże nasiona to efekt byłby lepszy. A te z all to są pewnie podobnej jakości co w ogrodniczym

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-15, 22:25   

powiem tak: dziewczyny z Oaza-Palmy (myślę że nie łamie regulaminu podając na forum nazwę firmy która jest tu wymieniona w "Polecane miejsca w sieci - LINKI") pod koniec lata sprowadziły świeże nasiona z zagranicy i 4 z świętej pamięci zeszłorocznych i te tegoroczne pochodzą z tego "miotu" :P: . Spojrzałem teraz na ich stronę to widzę że w większości się już rozeszły, ale w lutym gadałem z nimi i była mowa że w tym roku też sprowadzą. Osobiście też będę czekał bo nigdy nie wiadomo czy coś nowego się nie trafi lub czy nie będę potrzebował podkiełkować jako rezerwę na czarna godzinę (znając mnie i tak kupię coś dla samej frajdy posiadania roślinek z własnego kiełkowania :rotfl: ) Dla chętnych (się jeszcze przypomnę) będę kupować nasiona za granicą pod koniec lata lub na jesieni żeby mieć na przyszłą wiosnę i zawsze można będzie się podczepić ;):

PS.Mam zamiar zakupić sobie na przyszły rok nasiona E.perierii, Musa sp.(helens hybrid), M.sikkimensis gigantea/Musa paradisica seminifera sp., M.nagensium/M.cheesmanii
Te dwa ostatnie są łamane bo się jeszcze zdecydować nie mogę :mrgreen: które, a chce tylko 4 gatunki nie więcej bo nie ogarnę tylu nasion na raz, moje moce przerobowe są ograniczone :P: a i przyjemności trzeba sobie na raty rozkładać ;):

krysia63 

Wysłany: 2012-04-16, 07:57   

Dzięki za informację :uśmiech: . Jak będziesz zamawiał nasiona to ja bardzo chętnie podepnę się pod Twoje zamówienie.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-16, 16:01   

Nie będzie najmniejszego problemu ;):

albertoo 

Wysłany: 2012-04-16, 18:26   

Ja też się podepnę :) Odpowiednio wcześnie krzyczcie, że zamawiacie żebym nie przegapił. Amor a gdzie to będziesz zamawiał? Zdała by się jakaś lista odmian jakie mają?
Kłos pszenicy, iść dębowy, jarzębina - podobnie jak my rodzą się, wzbierają sokami, rozkwitają, potem zaś starzeją się, więdną, umierają. Podobnie jak my kochają pieszczotę i nie znoszą brutalności. Przed nimi (...) można otworzyć duszę i znaleźć odzew.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-16, 19:53   

;): w związku z powyższym pytaniem założyłem nowy watek: http://www.cytrusy.net.pl/viewtopic.php?t=1923

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-24, 18:13   

Zdjęcia małych Musa accuminata dodaje w celu zobrazowania "Basieńce" tego o co pytała w swoim wątku. Przy niedoborze światła bądź składników pokarmowych plamy nie występują natomiast gdy roślina rośnie w pełnym słońcu i jest dobrze nawożona zaczynają być coraz wyraźniejsze.

Dwa pierwsze zdjęcia to moment przejściowy u mnie występujący późniejszą wiosną:

Później aż do jesieni przebarwienia występują na większości liści:

J-Cube 

Wysłany: 2012-04-24, 18:19   

Hmmn ciekawe...
Wiesz może czemu to ma służyć?
Lepiej to wchłania światło czy więcej chlorofilu się gromadzi czy coś?

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-24, 18:33   

Podejrzewam że w takich warunkach zachodzi szybsza synteza antocyjanów i sok komórkowy przybiera odpowiednie pH do ujawnienia się ich barwy.Temperatura w ich wypadku też nie jest bez znaczenia wraz ze wzrostem, barwa staje się bardziej intensywna, gdyż następuje rozszczepienie glikozydów na odpowiednie aglikony. Nie sądzę by zabarwienie to było spowodowane wytwarzaniem większej liczby karotenu i ksantofilu bo raczej nie występowały by tak punktowo. O te barwniki fotosyntetyczne podejrzewał bym raczej liście Ensete ventricosum Maurelli. Ale podkreślam że moja wypowiedź w tym temacie nie jest poparta żadnymi faktami naukowymi na temat bananowców, tylko są to przypuszczenia wynikające z połączenia informacji o innych gatunkach roślin.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-15, 18:00   

Roślinki postanowiły mi umilić dzień i dziś wykiełkował mi Musa sikkimensis 'Red tiger' :P:

ewica65 

Wysłany: 2012-05-15, 21:19   

Gratulacje!!!!

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-17, 22:12   

Dziś wziąłem się za wysadzanie bananowców do gruntu, zdjęć nie porobiłem za wiele bo miałem trochę z tym roboty i zeszło się do zmroku ale jutro lub pojutrze nadrobię Oczko

Zamierzam przezimować w tym roku Musa basjoo w gruncie, wybrałem do tego pośredni egzemplarz z posiadanych. Mniejszy miałby gorsze predyspozycje do tego testu a większego nie tyle co mi żal ale mam inne plany co do niego :P . zadbałem dziś by miał żyzną glebę by w razie sukcesu starczyła mu na trochę plus zrobiłem izolację od przemarzającej części gruntu styropianem "8" wkopując całe płyty nie wiem dokładne ile ma szerokości taka płyta ale z 0,5m na pewno (szerokość płyty jest u mnie głębokością izolacji). W ten sposób wstęp został zrobiony a do jesieni czas na rozwijanie projektu :P

Na zdjęciu widać bryły korzeniowe jednego z trzech mniejszych i największego Ensete Ventricosum Maurelli.

Devva 

Wysłany: 2012-05-18, 13:52   

Mam zamiar też wkopać swoje bananowce do gruntu, bo jak widać daje to wspaniałe efekty, tylko jak wygląda później kwestia z ich wykopaniem, korzenie mocno się rozrastają na boki czy idą w dół ? Przy wykopywaniu starasz się okopać to dokoła by nie uszkadzać korzeni, czy porostu ciachasz łopata na średnice donicy?

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-18, 14:59   

Małe sztuki wykopuje widłami starając się zachować jak najwięcej korzeni, średnie wykopuje szpadlem starając się wyciąć fragment podłoża mniejszy od doniczki by dać jeszcze trochę świeżego substratu torfowego by wytworzyły jeszcze trochę świeżych korzeni w nim przed zimą (wykopuje wszystko tak pod koniec września by jeszcze z miesiąc postały na dworze w pojemnikach i przeszły "rehabilitację" ;): ). Co do dużych, masywnych egzemplarzy to okopuje bananowca dookoła na szerokość i głębokość szpadla i odległości od "niby pnia" tego wykopu też jest około szerokości szpadla, pod bananowca na głębokości tego wykopu, pod kątem wbijam belkę, na styku z ziemią kawałek deski jako podpora. W ten sposób stworzoną dźwignię wykorzystuje do przewrócenia bananowca na bok i wypchnięcia karpy z dołka. potem nasuwam 90L pojemnik i do pionu ;): a potem przeważnie z powrotem zsuwam do dołka by nie szpeciło i stabilizowało przed wiatrem.
Mam nadzieje że napisałem w miarę zrozumiale ale w razie potrzeby poproszę dodatkowe pytania :):

Co do największych próbowałem różnych taktyk ale ta ostatnia okazała się najlepsza.

Początkowo było mozolne wykopywanie szpadlem po pieszych przymrozkach:

Potem wykopywałem przed zapowiedzianym przymrozkiem ale w tedy trzeba mieć zawsze trochę czasu na taką operacje i nie można było od razu transportować w pojemniku gdyż bez wstępnego ukorzenienia wszystko się sypało i wypadało. metoda wykopywania była już jednak taka jak opisana wyżej, nawet w tle widoczne są gdzieś belki użyte do tego.

Wiec ostateczna metoda umożliwia to że praca rozłożona, wykopujemy kiedy mamy na to czas, dajemy się roślinie ponownie ukorzenić i kiedy jest zapowiedź przymrozków to tylko wnieść ;):

Sansei 

Wysłany: 2012-05-18, 18:37   

Niezłe olbrzymy!!! Podziwiam, ze Ci się chce tak przesadzać.

takil 

Wysłany: 2012-05-18, 21:32   

to jest bardzo słodkie brzemię :)

Nicegarden 

Wysłany: 2012-05-18, 22:03   

Cos w tym jest :mrgreen: :mrgreen: Takil.
Amor bananki masz pierwsza klasa :D:

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-19, 08:38   

Sansei - Takil mnie już trochę zna i wie że dla mnie to jest jeden z milszych wysiłków te taszczenie bananowców zwłaszcza że spodziewam się od nich ozdoby w lato w zamian :P: hehe

Zgodnie z obietnicą uzupełnię trochę relacji z posadzenia:

sowilo 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2012-05-19, 18:48   

O jaaa.. :shock: Normalnie nie wiem, co napisać, mowę mi odebrało. :shock:
Super te bananki! Normalnie mogłabym się pod nimi chować, takie są wielkie.
To w wakacje wszyscy wpadamy na banana-party, co Ty na to? :lol:

Tadeusz Piątek 

Wysłany: 2012-05-19, 19:46   

Dech zapiera gdy patrzę na to niesamowite, zdjęcia jak by z Afryki gdyby nie te białe buzie. :bravo: :bravo: :bravo:

ewica65 

Wysłany: 2012-05-19, 19:50   

Coś niedowidzę? Jakie białe buzie??? Jeszcze raz obejrzałam foty i widzę, że nie widzę... Coś ze mną nie tak, czy to tylko taka przenośnia?

Adamski 

Wysłany: 2012-05-19, 19:54   

Ewo ostatnie zdjęcie z wczoraj. Dwie blade twarze.

ewica65 

Wysłany: 2012-05-19, 19:56   

A! Te to widzialam! Czyli nie ślepnę na starość! Miła pocieszanka!

Sansei 

Wysłany: 2012-05-19, 20:48   

Nieźle, a co dopiero będzie jak bananki mocniej się zadomowią.... szkoda, że na zimę trzeba je będzie "wyrywać" ;)

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-20, 09:56   

To już biały bananowców nie może uprawiać :P: hehe
W lato pod niektórymi z pewnością można będzie sobie spokojnie usiąść jak i nie stanąć :P:

A tu jeszcze zbliżenie na ostatni fragment z bananowcami i jako ciekawostka jeden z Ensete ventricosum Maurelli wypuścił liść z rozdwojonym nerwem na końcu (taka ciekawa deformacja) :P:

ewica65 

Wysłany: 2012-05-20, 20:17   

Ten banan mi się podoba. On ma podwójny nerw, a ja nerwy w strzępach!

Odpowiedz do tematu