Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Bananowiec » Mój nowy bananowiec

Mój nowy bananowiec
Autor Wiadomość

albertoo 

Wysłany: 2012-04-19, 14:21   

A te dolne liście to jakimś olejkiem natarłaś, że się tak świeca?
Kłos pszenicy, iść dębowy, jarzębina - podobnie jak my rodzą się, wzbierają sokami, rozkwitają, potem zaś starzeją się, więdną, umierają. Podobnie jak my kochają pieszczotę i nie znoszą brutalności. Przed nimi (...) można otworzyć duszę i znaleźć odzew.

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-19, 16:19   

amorphophallus napisał/a:
Skoro nie były przegniłe to nie trzeba było wycinać tych fragmentów korzeni gdyż przez zranienia zawsze łatwiej o dostanie się jakiś patogenów.

Ale ja ich w ogóle nie wycinałam, tylko palcami delikatnie przetarłam te korzenie, by zetrzeć tą "watę". Ja zawsze piszę, że na północy u mnie mam więcej światła do kwiatków, niż na południu. Na razie te górne liście wyglądają wzorcowo, ale z czasem jak już pisałam i te zaczną pewnie żółknąć i schnąć powolutku. Czy to normalny proces? Na razie te dolne się "wykańczają"... Nie napisałeś, co ile trzeba właściwie podlewać takiego bananka?

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-19, 18:24   

Z tym jest zawsze problem bo to zależy jak wilgotno jest w pokoju i tym samym jak szybko zachodzi transpiracja i parowanie z doniczki, jakie są właściwości podłoża i ile podlewasz. Trzeba to wyczuć na oko jak wiele rzeczy z roślinkami, ciężko tak podać złoty środek na odległość. Ja raczej pozwalam glebie wyschnąć co w przypadku substratu torfowego jest bardzo widoczne i wtedy podlewam dość solidnie ;):
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-04-21, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-20, 06:02   

No tak, sama wiem jak trudno to wyczuć, bo na wierzchu ziemia może być sucha, a w dole korzenie mokre jak gąbka. Roślina daje jedynie znać przez klapnięte liście, czy chce jej się "pić", czy nie.

horvat 

Wysłany: 2012-04-21, 07:06   

Kup po prostu miernik wilgotności ;):

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-21, 13:48   

Nawet nie wiem, gdzie by takie coś kupić?

horvat 

Wysłany: 2012-04-21, 13:49   

Popatrz na Allegro, spokojnie znajdziesz ;): A jak nie, to wyślę Ci namiary na aukcję, gdzie ja kupowałem swój miernik ;):

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

chopen 

Wysłany: 2012-04-21, 13:55   

Np na ALL**RO :) koszt ok. 50 zł

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-21, 14:12   

Tyle pieniędzy to ja niestety nie mam, a z allegro nie korzystam bo się na nim nie znam.

horvat 

Wysłany: 2012-04-21, 14:34   

Basieńka napisał/a:
a z allegro nie korzystam bo się na nim nie znam

To może warto poznać ? Czy nie czujesz czasami, że na wszystkie propozycje, rady lub stwierdzenia reagujesz negatywnie, bądź przecząco ? Nie mam, nie lubię, nie potrafię etc. to najczęściej używane przez Ciebie słowa. Może spróbuj powiedzieć np. rozejrzę się, spróbuję albo zwykłe dziękuję ;):

Pozdrawiam

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-21, 14:43   

To nie tak, po prostu jako osoba niepracująca nie mam skąd wziąć takich pieniędzy. Wy myślicie innymi kategoriami, bo kasę macie na lepsze ziemie itd. Ja jej nie mam, więc piszę jak jest. Syty głodnego nie zrozumie...

horvat 

Wysłany: 2012-04-21, 17:38   

Basieńka napisał/a:
Wy myślicie innymi kategoriami, bo kasę macie na lepsze ziemie itd

I znowu atak...Wy jesteście lepsi i dlatego gorsi... Nie uważam, żebym miał kasę na wszystko dookoła, co tylko mi się podoba. Pracuję, odkładam i rezygnuję z innych rzeczy, dla hobby jakim są cytrusy. Niektórzy przechleją kasę, inni pakują w samochód a znowu inni w ciuchy, więc nie pakuj wszystkich do jednego wora. Patrząc na to co piszesz i rozumując Twoim tokiem, mógł bym powiedzieć, że taka młoda osoba a nie ma pracy, nie ma pracy więc jest niezaradna itd, itp.... Chyba się ze mną zgodzisz ?

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-22, 06:27   

Jaki znów atak? Horvacie wmawiasz mi jakieś niestworzone rzeczy. Słowo pisane często jest powodem nieporozumień, a gdybyś widział moją twarz i mimikę to na pewno nie posądzałbyś mnie o jakieś ataki. Nie mam powodu atakować. Pamiętam tylko, jak Przemo kiedyś pisał, że kupuje ziemię za 60 zł, mnie na takie rzeczy zwyczajnie nie stać więc nie wiem dlaczego obracasz kota ogonem, jeśli Ci piszę jaką mam sytuację i to nie jest żadne negowanie ale realia. Póki co, nie mam z czego nawet odłożyć na przyszłość. Czy to tak trudno zrozumieć? Chyba tak, skoro tak łatwo żonglujesz słowami "negacja" i "ataki". Kończę OT.

horvat 

Wysłany: 2012-04-22, 08:43   

Basieńka napisał/a:
Wy myślicie
Basieńka napisał/a:
bo kasę macie na lepsze ziemie itd
Basieńka napisał/a:
Syty głodnego nie zrozumie

A te określenia to niby co jest ? Kasę mamy bo zapieprzamy! Rzeczywiście nie ma o czym mówić...

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-22, 12:58   

Tak, jak już pisałam jesteś zbyt emocjonalny i wyrywasz gołe słowa z kontekstu moich wypowiedzi. Jeden ma więcej kasy, drugi mniej. Ja też bym chciała pracować, ale nie każdy ma szczęście na stały etat. Nie zamierzam się z Tobą kłócić w tym względzie. Każde z nas ma inne zdanie. Przypominam tylko, że to temat o bananowcu, a nie o poglądach finansowo-socjalnych, które każde ma inne. Będąc tu na forum użytkownicy nie mają obowiązku kupowania drogich rzeczy do roślin, zwłaszcza jak ich na to nie stać. Jeśli nie potrafisz spokojnie do tego podejść i zrozumieć... hmmm.. jak to mówią mowa jest srebrem, milczeniem złotem ;): . Odlicz do 20-tu, zrób parę głębokich oddechów i przeczytaj jeszcze raz na spokojnie co napisałam :): . Pozdrawiam

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-22, 13:22   

albertoo napisał/a:
A te dolne liście to jakimś olejkiem natarłaś, że się tak świeca?

Nie, niczym nie nacierałam.
--------------------------------
Na razie bananek jakoś się trzyma. Miejmy nadzieję, że będzie oki. Wypuszcza nowego liścią ;):

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-24, 06:58   

Nie wiem czemu, ale nowo wypuszczone liście mają takie delikatne brunatnobrązowe plamy. Co to może być? Widać to na tym zdjęciu, na lewym liściu

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-24, 18:16   

Domyślam się że pytasz o te delikatniutkie przebarwienia na blaszce liściowej. Jeśli tak są jak najbardziej pozytywnym efektem, zobrazowałem to przed chwilką w swoim wątku by nie zwalać zdjęć do Twojego. http://www.cytrusy.net.pl...p?p=60167#60167

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-24, 19:36   

czyli to oznacza, że mój bananek ma dobre póki co warunki? Swoją drogą to bardziej teraz przypomina marantę niż banan, zwłaszcza okazy z Twojego wątku, gdzie zapodałeś linka. ;):

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-24, 20:06   

Też dobre spostrzeżenie, ale to taki ciekawy urok tych bananowców że mogą przejść taką 'metamorfozę' ;):

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-25, 05:09   

I to wszystkie odmiany bananowców tak mają? Bo ja mam musa tropicana, Ty chyba inne masz odmiany. W sumie to obawiałam się, że to jakaś grzybica ale jeśli piszesz, że to normalne to ok ;):

amorphophallus 

Wysłany: 2012-04-25, 06:17   

Nie, nie wszystkie bananowce tak mają, a w ręcz mało które. Co do Musa tropicana jest to tylko nazwa handlowa żeby klient nie walczył z łacina tylko dostał coś prostego do wypowiedzenia. Dla mnie to głupota bo to się tak rozprzestrzenia ta nazwa zamiast właściwej. Pod tą nazwą można by wręcz sprzedać każdego bananowca ale najczęściej jest to jednak Musa accuminata.

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-25, 06:42   

No widzisz, to tego nie wiedziałam. Fajnie by było wyhodować taki okaz:

Ehh, a te moje dolne liście to takie marniutkie... :/:

Basieńka 

Wysłany: 2012-04-28, 11:22   

Amorphophallus, a czy można dać babanowca do pełnego słońca?

Sansei 

Wysłany: 2012-04-28, 23:12   

A czemu by nie?

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-01, 13:19   

Oczywiście że można ale aktualne liście ulegną prawie na pewno poparzeniu i zniszczeniu, ale w pełnym słońcu przyrasta znacznie szybciej niż w warunkach domowych :): Takie coś, za coś przez chwilę brzydki by w pełni lata i jesienią być już okazalszy :P:

Basieńka 

Wysłany: 2012-05-02, 06:15   

Ja go mam aktualnie na północy, ale u mnie wpada dużo światła. Jednak u niego zawsze końcówki liści są na początku leciutko żółte, a potem jak liście są starsze to usychają. Jak widzę tutaj banany forumowiczów, czy Twoje to tak nie wyglądają. Zastanawiam się, czy mogłabym go okąpać tzn. włożyć donicę wewnętrzną do wiaderka z wodą na 10-15 minut?

Sansei 

Wysłany: 2012-05-02, 22:25   

Hmm a może skoro go masz na północnym oknie, to go przelewasz? Nie możesz mu dać więcej słońca?

Basieńka 

Wysłany: 2012-05-03, 06:13   

Mogę, ale już boję się dawać rośliny do słońca bo ostatnio padły mi sosenki, a teraz agawa amerykańska (jak ją dałam na balkon tak padła).

Sansei 

Wysłany: 2012-05-03, 06:45   

Tylko, że banany uwielbiają słońce i wówczas odpowiednio mocne podlewanie.

Basieńka 

Wysłany: 2012-05-03, 06:51   

Dam go dziś przy południowym oknie i się zobaczy, lecz nie do ostrego bezpośredniego słonka.

Sansei 

Wysłany: 2012-05-03, 08:00   

Oczywiście, po takiej ciemnicy to stopniowo ;)

Basieńka 

Wysłany: 2012-05-15, 08:00   

Aktualizacja 15 maja, tak wygląda mój bananek - nowy liść ma szerokość 15 cm!!

Tylko denerwuje mnie to, że każdy nowonarodzony liść ma te czarne końcówki i od nich po paru miesiącach te liście żółte się robią.

amorphophallus 

Wysłany: 2012-05-15, 12:07   

I tak jak mówiłem, plamki robią się coraz wyraźniejsze ;): to dobry znak :):

Basieńka 

Wysłany: 2012-05-16, 07:47   

amorphophallus napisał/a:
I tak jak mówiłem, plamki robią się coraz wyraźniejsze ;): to dobry znak :):

No ok, ale co z tymi czarnymi końcami na liściach?

Basieńka 

Wysłany: 2012-06-08, 07:15   

Aktualizacja 8.06.2012 - tak teraz wygląda bananek :):

Zastanawiam się, czemu na pniu zrobił się taki wiśniowy nalot.

Sansei 

Wysłany: 2012-06-08, 07:39   

Coraz lepiej :bravo:

Basieńka 

Wysłany: 2012-06-08, 07:53   

No, z dnia na dzień coraz potężniejszy, jak tak dalej pójdzie to za rok będzie miał metr albo wypuści banany, jak temu facetowi z Teleexpresu w zeszłym roku.

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-06-08, 09:51   

No widzisz! A mój biedny bananek od zeszłego roku błaga o przesadzenie go do nowej ziemi i nigdy nie mam dla niego wystarczająco czasu! Bo on jest w największej donicy jaką mam i wymaga to prawie całego dnia zabawy...

Odpowiedz do tematu