Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Identyfikacja wszelkich roślin doniczkowych, ogrodowych » dziwny orzech

dziwny orzech
Autor Wiadomość

orzech 

Wysłany: 2017-11-02, 15:13   dziwny orzech

dzień dobry, chciałabym poprosić o identyfikację rośliny ze zdjęcia.
gdy ją znalazłam, była jeszcze w zielonej łupince - takiej jak orzech włoski.
co to jest? czy da się zasadzić w donicy?
będę bardzo wdzięczna za pomoc :)

https://imagizer.imageshack.us/v2/1176x662q90/924/4WwQu4.jpg

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-02, 23:20   

Skorupka twarda, czy miękka? Wygląda jak torebka nasienna, albo może niedojrzały orzech włoski. Tylko skąd ta szypułka? Jakie drzewa były w pobliżu? :) .

[ Dodano: 2017-11-02, 23:31 ]
Nie było tam w pobliżu drzewa, od którego odchodzi dość widocznie kora? Bo jeżeli było to w zielonej otoczce jak u orzecha włoskiego to może Orzesznik siedmiolistkowy? Podobno teraz spadają nasiona :) .

I znalazłem. To raczej orzesznik gorzki. Owoc taki sam jak tu:

Link

orzech 

Wysłany: 2017-11-03, 01:02   

wow, bardzo dziękuję! :)
otoczka dokładnie taka, jak u włoskiego (była niestety podeptana, popękana i brudna, więc od razu zdjęłam, nie zachowałam jej), a w środku to co widać - twarde i dość lekkie, jakby puste w środku, z taką dziwną szypułką

obejrzałam zdjęcia i tak, to on! bardzo bardzo dziękuję

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-03, 18:50   

Miło mi, że mogłem pomóc. Teraz tylko, czy warto to wysiewać? Osobiście bym raczej tego nie robił, ze względu na znikome walory estetyczne. Roślina jak roślina - szału nie robi. Równie dobrze możesz wysiać dąb, brzozę czy inne takie. Fakt, ludzie mają takie drzewka nawet na balkonach, ale czy warto? Lepiej wysiać coś, co urzeka kwiatami, albo choćby walorami kolorystycznymi podczas jesieni. Cytrusy? :D Kwestia/wybór otwarty dla Ciebie :)

Pozdrawiam serdecznie!

orzech 

Wysłany: 2017-11-07, 01:24   

Ja wysiewam wszystko :8) dla samej radości, że zakiełkowało i wyrosło. mam tylko balkon, więc takie "prawdziwe" wysiewanie nie wchodzi w grę (no chyba, że kiedyś przesadzę do zaprzyjaźnionego ogrodu), ale spróbuję w warunkach domowych i zobaczymy, co dalej.

z "egzotyków" mam papryczki, awokado, aloes i różne sukulenty - ale właśnie przeglądam dział "cytrusy z pestki", więc kto wie... ;)
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2017-11-07, 07:08, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2017-11-07, 09:36   

Ja polecam zobaczyć do tematu Nasionka

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-07, 17:42   

orzech, to obowiązkowo pochwal się roślinkami! Sukulenty i papryczki to mój konik - pokażesz? Jakkolwiek by to nie brzmiało :) . I zobacz temacik, który pokazał Ci Center - może też coś zaproponujesz? :)

Odpowiedz do tematu