Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Nasze projekty » Eksperyment Dżeja

Przesunięty przez: center80
2014-03-16, 19:15
Eksperyment Dżeja
Autor Wiadomość

J-Cube 

Wysłany: 2012-10-20, 13:56   Eksperyment Dżeja

Jakiś czas temu nabyłem trochę kwasu giberelinowego do eksperymentu z nasionkami. Kwas giberelinowy jest fitohormonem, wpływa na wydłużanie się gałęzi, wymuszanie kwitnięcia oraz też na pobudzanie nasion do kiełkowania. Eksperyment nasionkowy się źle skończył ale to prawdopodobnie z mojej winy, złe warunki zapewniałem. Ale teraz zaplanowałem drugi eksperyment, tym razem na siewkach.

Do eksperymentu użyje 6 cytryn i 2 mandarynki. 4 z nich to są wielozarodkowe, rosną w identycznych warunkach bo w jednej długiej doniczce, ich "dzikie" rodzeństwo zostało wycięte. Jedna siewka to próba kontrolna, dwie zostaną potraktowane roztworem kwasu w wodzie a ostatnia zostanie potraktowana dwa razy częściej. Wszystkie są prawie jednakowej wielkości (12:14:14:15.5 cm).

Piąta cytrynka (14cm) rośnie w drugiej doniczce obok wyższego kompana (22cm). Będzie pryskana i jej zadanie jest przerosnąć wysokiego towarzysza.

Mandarynki też rosną obok siebie. Są niziutkie i wolno rosną więc ciekawe co im się stanie. Tak jak poprzednio, jedna to kontrolna (7.5cm) a druga badana (6cm).

Wszystkie badane będę opryskiwał co drugi dzień (oprócz tej o podwójnej dawce) i mierzyć będę raz na tydzień. Używam roztwór o stężeniu ~500ppm. Eksperyment trwa od 17 X.

Eksperyment ma na celu zbadanie czy kwas giberelinowy wpływa na przyrost na długość cytryn. Może nie jest to do końca najlepsza pora na to ale moje cytrynki i tak nie mają zimowiska. Teraz zwolniły z przyrostami bo są w domu więc można lepiej się zorientować co jest przez eksperyment a co związane z samym rozwojem roślin. Poza tym muszę nieco przeorganizować moje roślinki więc niech chociaż posłużą nauce ;):
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-10-20, 15:09, w całości zmieniany 1 raz  

something 

Pomogła: 5 razy

Wysłany: 2012-10-20, 14:14   

Bardzo ciekawy eksperyment, z niecierpliwością czekam na efekty. :D:

center80 

Wysłany: 2012-10-20, 14:32   

No ja też życzę powodzenia w eksperymencie i czekam na wyniki.

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-10-20, 19:40   

Dżej, ja czekam na twój wspaniały kwasek. Kibicuję jak najmocniej, zobaczymy co moje roślinki zrobią jak go dostaną, a mają stałą temp i oświetlenie. Może wynik będzie zaskakujący.

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-10-20, 19:54   

Fajne! Będę śledzić!

J-Cube 

Wysłany: 2012-10-20, 22:29   

Pożyjemy zobaczymy :):
Też jestem ciekaw wyniku :P:

J-Cube 

Wysłany: 2012-10-31, 20:25   

Mineły już dwa tygodnie od początku mojego eksperymentu i póki co ciekawe są wyniki. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć tylko że podane przeze mnie wyskości siewek są względne. Starałem się dość dobrze je określać ale z drzewkami nie jest najłatwiej, też mogła się zmienić wysokość podłoża podczas podlewania. Ale myśle że błąd mierzenia nie przekraczał 0.5 cm.

Zaczne od mandarynek - bo w sumie bez zmian :P:
Możliwe że ta na której stosowałem specyfik urosła 0.5 cm (z 6 na 6.5) ale ciężko jest stwierdzić bo jest mała a gęsto ma listki. I chyba straciła listek czy dwa, z tych starszych, pierwotnych. Czy to przez eksperyment - cięzko stwierdzić. Ale raczej nie gdyż na te dolne liści niewiele pryskałem.

Następnie przejde do piątej przedstawionej cytrynki. Tutaj zauważyłem że jeden listek zaczał "usychać" ale w dość dziwny sposób, zmienił swoją teksture tak do połowy, tak jakby się zmiął. Może za dużo na niego pryskałem? Tak czy siak cytrynka urosła 2 cm (z 14 na 16cm), 2.5 jak wyprostuje przyrost. Próba kontrolna obok urosła w tym czasie niecałe 1.5 cm (z 22-23.5cm).

Teraz grupa 4 cytrynek. Próba kontrolna też troche poszalała i przyrosła 2cm (14-16cm). Na prawo i na lewo od niej były pryskane co drugi dzień. Na lewo urosła 1.5 cm (14-15.5), natomiast na prawo aż 4 cm (15.5-19.5cm).

A na koniec zostawiłem najciekawszy wynik oczywiście :D:
Siewka najbardziej na lewo, czyli ta opryskiwana codziennie, urosła aż 6 cm (12-18cm)!
Spodziewałem się też że ten przyrost będzie nieco nienaturalny, za chudy czy może liście zdeformowane przez takie szybkie tempo wzrostu. Na starym zdjęciu widać mały listek wystający z góry. Jest teraz dość duży, i znajduje się na wysokości 2/3 nowego przyrostu, nad nim jest dalej 1/3 z małym listkiem (takim jaki on był dwa tygodnie temu). I jak się okazuje to te 2/3 przyrostu jest mniej więcej tej samej szerokości co reszta drzewka. Czyli przyrost rośnie dłuższy ale też siewka dba o to aby nie był on zbyt wąski. Jedyna różnica jest że przyrosty są wyraźnie jaśniejsze od starszej części - poprostu jeszcze nie ściemniały chyba.

Uważam więc eksperyment za dość udany na tym etapie. 50ml które sporządziłem starczyły na 11 dni. Nie jestem do końca w stanie wyjaśnić czemu próby kontrolne też tyle przyrośly. Ta największa siewka może akurat miała taką ochotę, w końcu jest spora to łatwiej jej o przyrosty. Ale ta mała też całkiem poszalała, pobijając nawet jedną pryskaną. Ale fakt, że ta codziennie pryskana urosła 6cm chyba potwierdza że kwas giberelinowy miał jakiś efekt. Teraz dam roślinkom czas aby znów nazbierały siły i może kolejną porcją za jakiś czas ich potraktuje, oczywiście dalej będę notował przyrosty bo myśle że nieprędko zachamują :P:

Przepraszam że się tak rozpisałem ale chyba mnie nie było na sali jak rozdawali dar wysławiania się :P: Jeśli ktoś pragnie jakieś fotki którejś z siewek to proszę napisać, teraz jest zbyt słabe światło w moim pokoju ;):

MrGwyn 

Wysłany: 2012-10-31, 23:09   

GA3 to hormon roślinny,który został wyizolowany z grzyba,który powodował u zakażonych osobników nienaturalne zniekształcenia całej rośliny. W tym masz odpowiedź na pytanie dlaczemu liście cytryny zmieniały kształt po kontakcie z GA3.

J-Cube 

Wysłany: 2012-11-01, 00:31   

Ale właśnie tylko ten jeden liść "ucierpiał" ;):
Też podejrzewam że to przez GA3 ale z jakiego powodu tylko ten jeden ucierpiał i czemu akurat w taki sposób to nie wiem. Może za duże stężenie się jakoś zgromadziło i w jakiś sposób uszkodziło.
Rzeczywiście wykryto w grzybie który powodował że ryż rósł za wysoki i umierał bo nie mógł się sam utrzymać w pionie, ale staram się nie dopuścić do takiej sytuacji ;):

Monini 

Wysłany: 2012-11-02, 22:10   

Gdzie można kupić taki kwas i ile kosztuje ?
Świetny eksperyment ;)
Pozdrawiam

J-Cube 

Wysłany: 2012-11-03, 09:53   

Ja sprowadzałem z za granicy z ebeja bo z polskich źródeł dość drogo. Płaciłem około 10zł za gram plus przesyłka. ;):

mrdraco 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2012-11-10, 18:58   

Dziś pierwszy raz opryskałem kilka roślinek tj:
- granat
- caffra
- synsepal
- bliżej nieokreślone coś :):

Będę spryskiwał co 2 dni, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dodatkowo zamoczyłem kilka nasion, w tym morelę.

J-Cube 

Wysłany: 2012-11-24, 13:40   

Ruszam z drugim opryskiem ;):
Daje spokój pomarańczom bo coś nie chcą ruszać to niech sie lenią :P:
A z pozostałymi cytrynami to conieco zmieniłem który okaz jaką ilością będę pryskał.
Pryskać będę teraz również moje większe okazy, myśle że dadzą rady.

Chciałbym podsumować pierwszą część eksperymentu.
Zacząłem 17 X, 11 dni opryskiwałem i stan na 23 X wynosi:
-(egzemplarz, stosowana dawka, początkowy wzrost, końcowy wzrost, przyrost)
-pierwsza z 4______x2____________12cm, ____________24cm______12cm
-druga z 4_________x1____________14cm_____________19cm______5cm
-trzecia z 4 _______ x0____________14cm_____________18cm_______4cm
-czwarta z 4_______x1____________15.5cm____________26cm______10.5cm

-średnia__________x1____________14cm______________24cm______10cm
-duża____________x0____________22cm______________24.5cm_____2.5cm

czyli przez ostatnie 3 tygodnie te pryskane urosły o około 6cm mimo iż nie były pryskane.

albertoo 

Wysłany: 2012-11-24, 16:50   

J-Cube napisał/a:
czyli przez ostatnie 3 tygodnie te pryskane urosły o około 6cm mimo iż nie były pryskane.

To pryskane czy nie? :D:
Kłos pszenicy, iść dębowy, jarzębina - podobnie jak my rodzą się, wzbierają sokami, rozkwitają, potem zaś starzeją się, więdną, umierają. Podobnie jak my kochają pieszczotę i nie znoszą brutalności. Przed nimi (...) można otworzyć duszę i znaleźć odzew.

J-Cube 

Wysłany: 2012-11-24, 17:16   

Te wcześniej pryskane :P:
mimo iż przestałem pryskać one rosły dalej, o :P:

Odpowiedz do tematu