Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Kalamondyna » Pomóżcie uratować kalamondyne

Pomóżcie uratować kalamondyne
Autor Wiadomość

Asher 

Wysłany: 2018-08-08, 12:16   Pomóżcie uratować kalamondyne

Witam wszystkich. pierwszy raz jestem na tym forum i mam małe pytanie odnosnie kalamondyny. Mój mąż kupił mi ostatnio piękną sztukę ( moja pierwsza) i nie wiem co robie źle ale zaczęły jej opadać listki. Stoi na stoliku przy oknie północnym. Nie ma za duzo światła bo okno nie jest słoneczne. Pomóżcie...

center80 

Wysłany: 2018-08-08, 12:22   

Pod stawowym warunkiem, żeby dobrze rosła to jest jak najwięcej światła, bez tego nie ma na co liczyć

Asher 

Wysłany: 2018-08-08, 12:36   

Czyli wystarczy zmienić stanowisko na bardziej sloneczne. Najłatwiej postawić na parapet ale ona sie nie miesci na nim. Muszę cos pokombinować. A jeszcze jedno pytanie na jakim oknie najlepiej ustawic kalamondyne

[ Dodano: 2018-08-08, 12:38 ]
Nie umiem wstawiać zdjec ale podsylam link. Tak wyglada i widac miejsce w ktorym stoi.

https://imageshack.us/my/images

center80 

Wysłany: 2018-08-08, 15:41   

Tego nie wiemy czy zmiana na słoneczne stanowisko, tylko wystarczy, nie dowiemy się tego dopóki nie zobaczymy jak roślina wygląda i liście które traci(źle wstawiłaś link) Teraz roślina powinna być nie na parapecie,ale na zewnątrz do początku Października. W twoim wypadku pewnie taka nagła zmiana w czasie upałów nie była by pozytywna. Jak nie umiesz wstawić zdjęcia, to podam ci maila na PW, i wyślesz mi je na maila, a ja je wstawię, chcesz?

Asher 

Wysłany: 2018-08-08, 17:16   

Dobrze mozesz podeslac maila wysle dwa zdjecia. Jak wygladala po zakupie i obecnie jak wyglada.

center80 

Wysłany: 2018-08-09, 19:36   

Wstawiam opis zdjęć z maila
Kod:
Wysyłam zdjęcia jak wyglądała zaraz po zakupie i teraz obecnie. Strasznie od dołu ją przecedziło. Moze to wina ziemi. Przesadzalam ją jakieś 2 miesiące temu zaraz po zakupie. Miala strasznie małą donice. W każdym  ogrodniczym nikt nie wiedział jaką ziemie dobrać. Dopiero jeden z panów zaoferował zwykłą ziemie uniwersalną. Może za szybko zdecydowałam żeby ją przesadzic. No nie wiem. Licze na pomoc

Asher 

Wysłany: 2018-08-09, 19:51   

Dziękuję za wstawienie zdjęć. Ostatnie zdjecie jest pierwszym zdjeciem które zrobilam. Widac na nim mlode jasnozielone listki.

center80 

Wysłany: 2018-08-09, 20:17   

Po ziemi w doniczce i liściach widać, że sporo ją podlewasz, raczej ją przelewasz, sama ziemia pewnie dobrze nasiąka wodą i potem korzenie mają trudny dostęp do powietrza.
Ten pan którego pytałaś o ziemię pewnie każdemu tak odpowiada, że najlepsza Uniwersalna.Najłatwiej kupić ziemię do cytrusów i dodać perlit, tak żeby była luźna.
A na spód keramzyt

Asher 

Wysłany: 2018-08-09, 20:44   

Spróbuję przesadzic ja jeszcze raz. Juz zamowilam specjalna ziemię do cytrusów. A co do ziemi to szczerze nie mialam pojecia ze kalamondyna potrzebuje specjalistycznego podloza. Chcialam dobrze a widocznie zaszkodzilam. jestem amatorka tej roślinki jest to moja pierwsza kalamondyna i mam tylko nadzieję ze jej nie zmarnuje. Muszę więcej poczytać o cytrusach. Na dzisiaj bardzo dziękuję za pomoc.😊

Calamondia 

Wysłany: 2020-11-17, 09:42   Moja kalamondynka usycha

Witam jestem tutaj nowa. Mam problem z moją kalamondynką. Dostałam ją w marcu była piękna miała dużo liści i owoców. Z czasem zaczęła gubić owoce i liście. Więc zaczęłam przeszukiwać różne fora. Odpowiedź za dużo wody, za mało wody, za mało słońca 🤪jak to rozróżnić. W lecie wystawiłam ją na balkon i przestała gubić liście. A gdy zrobiło się zimno wstawiłam ją z powrotem do domu i znowu zaczęła gubić liście. Stoi na meblach 3m od okna. Podlewam ją tylko jak ziemia na głębokość palca jest sucha i podlewam ją przegotowaną wodą z czajnika. Zraszam liście dwa razy dziennie. Dwa dni temu postawiłam ją na parapecie po zachodniej stronie. Boję się, że do końca roku będzie łysa😭 Nie wiem jak dołączyć zdjęcia żeby pokazać w jakim stanie jest drzewko. Proszę o pomoc

Zdjęcie po zakupie.

Aktualny wygląd.
Ostatnio zmieniony przez center80 2020-11-17, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2020-11-17, 10:57   

Pod parapetem jest grzejnik? Dlaczego roślina jeszcze od wiosny nie została przesadzona z produkcyjnego podłoża? Tu raczej jest odpowiedzią, że obsycha, bo nie dałaś jej nawet przestrzeni do życia.Można się też postarać o doświetlenie.

Calamondia 

Wysłany: 2020-11-17, 11:09   

Pierwszy raz mam taką roślinę. Nie wiedziałam, że trzeba ją przesadzić. Na parapecie stoi dopiero od dwóch dni, gdyż uznałam że w tym tkwi problem, że stoi z dala od światła. Z kaloryfera nie korzystam, gdyż w mieszkaniu jest ciepło. Tak naprawdę to nie mam takiego miejsca, które byłoby słoneczne i z dala od kaloryfera. Czyli rozumiem, że powinnam ją przesadzić??? W co muszę się zaopatrzyć poza większą doniczką i ziemią do cytrusów.

center80 

Wysłany: 2020-11-17, 16:47   

Jeśli jej nie przesadziłaś, a nie masz doświadczenia w podlewaniu cytrusów to bym już jej nie przesadzał, ale obawiam się, że ją nie przelewasz, a przesuszasz, pewnie bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta. Ty podlewasz je punktowo pewnie, żeby nie przelać. Podlewając tak doprowadzisz do zaniku korzeni, powinnaś podlewać całe podłoże, aż wypłynie woda na podstawkę i potem odlać wodę. Podlewamy znów, jak będzie lekka doniczka. Jaką masz wilgotność w domu, jeśli niską, może warto pomyśleć o nawilżaczu? Cytrusy muszą mieć zimą jak najwięcej światła, bo inaczej będą opada, szczególnie te które zimują w ciepłych mieszkaniach. https://www.youtube.com/user/Barolll Tu masz więcej porad w formie filmików,jak uprawiać cytrusy

Calamondia 

Wysłany: 2020-11-17, 21:50   

Dziękuję za poradę. Zacznę bardziej nawadniać kalamondynkę miejmy nadzieję, że pomoże

j.kowalik 

Wysłany: 2020-11-18, 10:25   Proszę o pomoc

Dzień dobry!

Wczoraj nabyłam w markecie moje pierwsze cytrusowe drzewko. Dziś z przerażeniem odkryłam takie plamy na liściach (których wczoraj w sklepie nie dojrzałam) :(
Przeszukałam forum ale nie znalazłam na zdjęciach użytkowników podobnego przypadku, dlatego pozwoliłam sobie napisać tutaj.
Czy mam powody do zmartwień? Plamy są głównie na liściach w środkowej części rośliny.
Nie znam się na pasożytach roślin, na początku podejrzewałam tarcznika. Ale te lekko wypukłe czarne kropki nie schodzą z rośliny, kiedy próbuję je zdrapać paznokciem, trzymają się mocno liścia.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Zdjęcia:
https://www.fotosik.pl/u/jKowalik/album/2546479
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2020-11-18, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2020-11-18, 11:41   

Wygląda na Grzyby Sadzakowe, spróbuj to zmyć wodą z mydłem, a później opryskaj Polyversum. poszukaj też Miseczników, bo one rosną na rosie produkowanej przez nie.

j.kowalik 

Wysłany: 2020-11-18, 11:54   

center80 napisał/a:
Wygląda na Grzyby Sadzakowe, spróbuj to zmyć wodą z mydłem, a później opryskaj Polyversum. poszukaj też Miseczników, bo one rosną na rosie produkowanej przez nie.

Dziękuję za odpowiedź!

Próbowałam to zmyć ale nie da się, ponieważ te czarne kropki są jakby częścią liścia :|
Nie da się tego zdrapać ani zmyć <cry>

center80 

Wysłany: 2020-11-18, 17:22   

A pojawiają się w nowych miejscach?

j.kowalik 

Wysłany: 2020-11-18, 22:02   

center80 napisał/a:
A pojawiają się w nowych miejscach?

Nie wiem, ponieważ dopiero drugi dzień jest u mnie

center80 

Wysłany: 2020-11-19, 17:43   

Jak nie będzie nowych miejsc, to bym się nie przejmował, ewentualny oprysk tym co pisałem.
Ważniejsza teraz jest aklimatyzacja cytrusa, tak żeby poleciało jak najmniej liści z rośliny w związku z nowymi warunkami.

Odpowiedz do tematu