Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Mandarynka » Nowe nabytki

Nowe nabytki
Autor Wiadomość

OgrodnikAmator 

Wysłany: 2020-08-28, 08:45   Nowe nabytki

Dzień dobry, poczytałem trochę tu na forum i ogólnie na internecie nt. uprawy mandarynek. Sprawiłem sobie dwie sadzonki i jedna z nich wygląda (na moje niedoświadczone oko) niepokojąco, liście są opadnięte (po prawej):

liście od początku (od "nowości") były lekko żółtawe od środka. Wyczytałem że to może być objaw braku azotu, ponieważ młode liście wyglądają ok, tylko większe mają te żółte plamy, ale tragedii chyba nie ma:

Porównanie jak opadnięte są liście rano/po południu:

Spód doniczek wygląda u obydwu podobnie, czyli wystające korzonki:

Na tej "lepszej" mandarynce pojawił sie brązowy kawałek listka (zauważyłem dopiero dzisiaj) czytałem tu na forum że to może być przelanie/przenawożenie, wczoraj pierwszy raz dałem dawkę nawozu wg wskazań producenta - dla młodych roślin połowę mniej, na razie przestałem podlewać:

Klika informacji bazowych ode mnie:
1. Podlewam przegotowaną "odstaną" wodą z dodatkiem dwóch kropli cytryny :) (gdzieś wyczytałem że to pomaga)
2. Raczej nie przelewam roślin, nie widziałem jeszcze na podstawkach wody, ziemia jest lekko wilgotna w środku, na górze sucha
3. Roślinki stoją u mnie od tygodnia, na początku z niewiedzy przestawiałem je dwukrotnie w ciągu dwóch dni, potem już stały gdzie stoją
4. Jeden z domowników dwa dni temu otworzył i zostawił na noc okno przy mandarynkach, ta gorsza stała bliżej okna - obawiam się że to mogło jej zaszkodzić (temperatura spadła do ok. 10stopni na całą noc)
5. Nawóz po raz pierwszy podałem po tygodniu
6. Gdy nie jestem pewny czy podlewać to zraszam tylko ziemię żeby była wilgotna, czasem zraszam też liście ale czytałem że to nie ma aż takiego wpływu

Teraz pytania:
1. Czy takie oklapłe liście to objaw przelania czy przesuszenia, czy może ten spadek temperatury?
2. Czy to może być problem z ph ziemi? Tak jak mówiłem ta jedna od początku miała bardziej żółte liście, te starsze.
3. Czy te wystające korzonki to sygnał do przesadzania? Czy może jest za wcześnie?
4. I w końcu - czy te oklapłe liście to może być objaw tego "okresu przejściowego" u cytrusów? U obydwu mandarynek spadają sporadycznie listki, czytałem że po zmianie otoczenia jest to normalne, ale u tej ładniejszej liście rosną do góry i są sztywniejsze, u tej oklapłej ledwo siedzą i są chybotliwe
5. Czy może są to dwa rózne gatunki mandarynek? :)

Może miał ktoś podobne objawy i pomoże, oglądałem powierzchownie rośliny i nie widzę żadnych robaków ani kropek na łodygach.

center80 

Wysłany: 2020-08-28, 09:27   

Roślinki powinny być przesadzone, bo mają przerośnięte bryły korzeniowe do większych doniczek, stąd też ten objaw szybko więdnących roślin, bo nie ma skąd czerpać wody, ta po prawej może jest bardziej przerośnięta.Spadków chyba temperatury nie masz ogromnych w domu, ja swoje cytrusy mam od Wiosny do Jesieni na zewnątrz i nie boje się o nie.Co do drugiego, to tak, albo ph, albo zawartość jakiegoś pierwiastka może mieć wpływ na pobieranie innego z gleby. jeśli chodzi chlorozę.
Jeśli liście spadają w niewielkiej ilości, to może być okres aklimatyzacji po zmianie otoczenia, na razie bym się tym nie przejmował.
Ja bym wymienił całkowicie ziemie,bo wygląda na zasoloną przy przesadzeniu,a przynajmniej jej górną warstwę,a w ostateczności podlewał przez jakiś czas wodą demineralizowaną.(jeśli nie przesadzisz)
Co rozumiesz przez dwa różne gatunki mandarynek?

OgrodnikAmator 

Wysłany: 2020-08-28, 09:38   

center80,

Gatunki mandarynek - zacząłem się zastanawiać czy te żółte przebarwienia to nie jest kwestia jakiejś innej odmiany i może naturalnie mają taki kolor - chociaż zamawiałem dwie takie same :)
Co do spadków temperatur - ta oklapła mandarynka stała wręcz przy samym oknie w przeciągu całą noc, myślałem że to może mieć wpływ

Ok, czyli przesadzać - można już teraz czy odczekać jeszcze kilka dni aż się zaklimatyzują?

center80 

Wysłany: 2020-08-28, 10:28   

Ta po prawej jest inna, bo ma brak Cynku i można zastosować nawóz dolistnie z nim.

Możesz teraz przesadzić

OgrodnikAmator 

Wysłany: 2020-09-24, 08:54   

center80, ok, roślinki przesadziłem do nowej ziemi, na początku było ok - jednak w jednej (tej co rosła dobrze -.- ) okazało się że dałem chyba zbyt dużo torfu po czym zbyt mocno podlałem, woda siedziała tam kilka dni i drzewko zaczęło gnić. Podjąłem (może złą) decyzję żeby wymienić ziemię jeszcze raz na suchą i z większą ilością kory/perlitu. Wiem że to szok dla drzewka ale w poprzednim bagnie by zgniło do reszty. Wymieniając starą ziemię potwierdziło się - była mokra po kilku dniach od podlania.

W przelanej ziemi zaczęło się brązowienie zielonych gałązek i kurczenie liści, po zmianie na suchą ziemię wydaje się jakby to ustało jednak kilka gałązek zrobiło się bardziej brązowych. Przeczytałem poradę (Twoją) gdzieś na forum aby założyć worek foliowy z dziurkami na koronę drzewka i zraszać często. Nie wiem czy dobrze to robię, ale na razie nic się nie zmienia.

Pytanie - czy wiszące listki oberwać i czy obciąć wszelkie brązowe gałązki? Czytałem gdzieś że obcinanie brązowych gałązek powoduje brązowienie kolejnych, nie wiem czy to prawda. Aktualnie drzewko jest podlewane prawie wcale bo wiem że jest w złym stanie. Co robić?

https://ibb.co/XVSJ7h2

https://ibb.co/9YRB2MS

https://ibb.co/FBhjvPG

center80 

Wysłany: 2020-09-24, 10:05   

Możesz założyć worek, ale to wygląda jakbyś to ususzył, a nie przelał. Jeśli gałązki jeszcze nie są martwe, możesz nałożyć worek, oberwać suche liście, przyciąć co suche, podlać jak jest sucho.

Odpowiedz do tematu