Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Inne ciekawe rośliny egzotyczne, doniczkowe, domowe, balkonowe, tarasowe » Moje bonsai

Moje bonsai
Autor Wiadomość

Dominik2002 

Wysłany: 2020-07-24, 11:39   Moje bonsai

<witam> Niedawno kupiłem <zakupy> w Leroy Merlin okazyjnie takie ciekawe bonsai miniaturkę:

Jak narazie nie sprawia ono wielkich problemów w uprawie.
Mam pytanie czy mógłby ktoś wprawnym okiem popatrzyć czy powinienem przesadzić je teraz czy czekać do następnego roku? O ile się nie mylę to ono chyba zrzuca liście na zimę. Bryła jest dość mocno przerośnięta i boje się ze nie wytrzyma ono do wiosny... . <bezradny>

ar2r 

Wysłany: 2020-07-25, 16:50   

Poczekaj z przesadzeniem do wiosny. Jest to najprawdopodobniej wiąz drobnolistny Ulmus parvifolia. Zimą nie traci liści chyba, że przechowywany jest w złych warunkach. Na zimę ma podobne wymagania jak cytrusy ale bardzie wilgotne powietrze.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-07-25, 17:36   

Tak to wiąz. A od czego mogą żółknąć pojedyncze listki? Mam wrażenie że młode przyrosty też słabo rosną, gorzej niż wcześniej i bardzo powoli przybierają kolor ciemno zielony.

ar2r 

Wysłany: 2020-07-25, 20:26   

Jak długo masz w domu? Jak krótko to liście mogą spaść wszystkie-aklimatyzacja. Potem odrosną nowe jeszcze mamy lato. Na zdjęciu nie widzę żółtych liści. Wolno rośnie, w końcu to bonsai nie ma szybko rosnąć.
Dominik2002 napisał/a:
Tak to wiąz.

Napisałem, że jest możliwe że to wiąz. Może to być również brzostownica Zelkova carpinifolia.. Chińczycy przy produkcji bonsai używając tych gatunków opisują je jako wiąz bo ta nazwa jest bardziej rozpoznawalna.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-07-26, 06:36   

Mam je od połowy czerwca. Pytam właśnie o to przesadzenie bo boje się że roślina może nie przeżyć do wiosny. To czyli tak zbita bryła korzeniowa nie zaszkodzi mu? A z tym wolnym rośnięciem chodziło mi o to że młode przyrosty bardzo długo pozostają czerwono jasno zielone. To normalne u tych drzewek?

ar2r 

Wysłany: 2020-07-26, 16:27   

Do wiosny przetrzyma jeżeli będziesz się nią opiekował. Drzewka bonsai są nawożone nawozem z małą ilością azotu właśnie po to aby miały małe przyrosty. Nie wiem czy wiesz, że bonsai z reguły przesadza się do tej samej doniczki
Dominik2002 napisał/a:
długo pozostają czerwono jasno zielone
.
Długo to znaczy ile?

Dominik2002 

Wysłany: 2020-07-26, 19:44   

ar2r napisał/a:
Długo to znaczy ile?

No niektóre są w takim kolorowym zabarwieniu ponad 2 tygodnie. Jeśli bym za rok przesadzał to do większej doniczki czy tej samej?

ar2r 

Wysłany: 2020-07-26, 20:24   

Dominik2002 napisał/a:

No niektóre są w takim kolorowym zabarwieniu ponad 2 tygodnie

Może mają mało światła. Ale jeżeli w końcu przebarwią się na zielono to bym się nie martwił. Ewentualnie przytnij je i nie będzie problemu. Bonsajowi to nie zaszkodzi.
Dominik2002 napisał/a:
Jeśli bym za rok przesadzał to do większej doniczki czy tej samej?

Nie za rok tylko wczesną wiosną i do tej samej doniczki. Przypomnij się wiosną to dam Ci parę rad jak przesadzać.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-07-27, 13:49   

👍 dzięki za pomoc.

[ Dodano: 2020-09-06, 09:46 ]
Mam pytanie czy Wiąz drobnolistny należy zimować podobnie jak cytrusy czy mogę wnieść go z zewnątrz do ogrzewanego domu na zimę ?

ar2r 

Wysłany: 2020-09-09, 09:48   

Lepiej zimować go w niskich temperaturach tak jak cytrusy.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-09-13, 11:29   

Tak zrobię. Właśnie też doszedłem do tego w internecie, że po zimowaniu lepiej będzie rosło.

Odpowiedz do tematu