Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Lima Tahiti opadanie nowych owoców

Lima Tahiti opadanie nowych owoców
Autor Wiadomość

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-25, 15:17   Lima Tahiti opadanie nowych owoców

Witam serdecznie wszystkich <bravo>

Półtorej tygodnia temu dostałem limonkę, na początku była spokojna ale pięknie puściła dużo nowych pędów, kilka listków zżółkło i opadło - okay, nie tragedia, limonka miała 4 owoce, 3 małe kilka dni temu opadły same, na razie został jeden i dwa nowe kwiatuszki ze zdjęcia
Na razie nawiozłem ją dwa razy, podlewam ją raz/dwa razy dziennie bo zdarzało się że nowe pędy troszkę opadały i po podlaniu wszystko wraca do normy, wieczorami ją opryskuje
Chciałbym się poradzić dlaczego owoce mogły opaść?
Co to za ciemne kropki od spodu liście?

https://imgupload.pl/zdjecie/3J8NV
https://imgupload.pl/zdjecie/3JU7x
https://imgupload.pl/zdjecie/3J98J
https://imgupload.pl/zdjecie/3JGb5

Z góry dzięki za pomoc!
Pozdrawiam

center80 

Wysłany: 2020-08-26, 08:50   

Nie za dużo nawożona jak na półtora tygodnia pobytu u ciebie i już dwa razy? Poza tym skoro jest u ciebie dopiero dwa tygodnie to owoce mogą opaść np z powodu zmiany warunków w jakich była, a jest w innych ,po prostu aklimatyzuje się.Za to na liściach widać efekt żerowania przędziorka, zrobiłeś oprysk? Sprawdziłeś czy roślina po zakupie nie potrzebuje przesadzenia?

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-26, 14:39   

Rozumiem, to przystopuję odrobinę z nawożeniem - nie wiem czy miała jeszcze jakiś nawóz stały ze sklepu, agrecol zalecal nawożenie na etykiecie 1-2 razy w tygodniu, zrobię na razie rzadziej

Rozumiem, tak też wczoraj wydedukowałem z przędziorkiem, na razie opryskuję ją w dużych ilościach wodą od wczoraj, jeśli nie pomoże dołożę odrobinę mydła szarego, na razie nie będę szalał z chemią
Roślinka kupiona z forumowego sklepu, zatem założyłem że ma właściwą doniczkę, a jak mogę to sprawdzić? wyjąć ją teraz za pień i zobaczyć na system korzeniowy czy brakuje mu miejsca na spodzie i bokach?

center80 

Wysłany: 2020-08-26, 17:58   

Tak, wyjąć i jak jest bryła korzeniowa przerośnięta to należy przesadzić do większej donicy, aby roślina mogła rozwijać system korzeniowy. Jaki jest rodzaj ziemi w doniczce ?

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-26, 18:40   

I faktycznie sprawdzić teraz pod koniec sierpnia i w razie czego przesadzić w tym okresie czy może lepiej poczekać do wiosny? jak będzie jako tako zostawić czy przesadzić mimo wszystko do odrobinę większej?
W tej chwili nie wiem, ziemia jest tak w której przyjechała ze sklepu wloskierosliny, mam kupioną w razie czego ziemię do cytrusów

center80 

Wysłany: 2020-08-26, 20:07   

Pytałem jaką ziemie ma cytrus, tzn jaką ziemie ma cytrus, nie chodzi o to skąd ta ziemia z cytrusem dotarła, tylko jaki jest rodzaj ziemi, czy gliniasta, albo torfowa? Jeśli jest gliniasta, to zimą możesz mieć problemy z utrzymaniem cytrusa.

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-27, 09:21   

Wydaje mi się że torfowa, nie znam się - niestety dopiero to początek hodowania przeze mnie jakichś drzewek, nie mam wprawy ani obycia
Podrzucam zdjęcie ziemi poniżej
https://imgupload.pl/zdjecie/3WadY

[ Dodano: 2020-08-27, 10:50 ]
Ale to i tak bardzo trafna uwaga z Twojej strony - bo właśnie dostałem drzewko pomarańczowe w gliniastej ziemi wykopanej z gruntu, jak je teraz przesadzić? otrzepać troszkę tej ziemi i wsadzić w donicę z ziemią do cytrusów? Jeśli byłbyś na tyle miły żeby doradzić <mrgreen>

center80 

Wysłany: 2020-08-27, 10:51   

Widać, że jest sporo przerośnięta,będzie trzeba rozrywać bryłę, jak chcesz możesz zostawić do wiosny. Zimą musisz uważasz, żeby nie przesuszyć i nie przelać, to jest gliniaste podłoże, dołem będzie trzymało dłużej wodę. I daj drzewku podstawkę, a nie trzymaj w worku.

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-27, 11:05   

To jest limonka na zdjęciu powyżej, rozumiem - to poczekam do wiosny żeby jej już nie stresować teraz po podróży, oczywiście nie leży w worku to było zdjęcie jak przyjechała

Ale dzisiaj dostałem pomarańczę i ma taką dziwną ziemię i z kolei jest w foliopaku, przygotować donicę z ziemią i wsadzić ją do środka, obsypać, obficie podlać i pozwolić rosnąć?
drzewko pomarańczowe

center80 

Wysłany: 2020-08-27, 15:37   

Ja bym otrzepał jak najwięcej z ziemi, kupił ziemię do cytrusów, dodał perlit i wsadził do donicy tak żeby korzenie miały jeszcze miejsce na rozwój. I niczym nie nawozić po przesadzeniu ponieważ w świeżej ziemi jest nawóz.

lukasz12 

Wysłany: 2020-08-27, 17:04   

Dziękuje za pomoc! Dokładnie tak zrobiłem, nie podsypywałem tylko perlitem bo donica ma dość duże otwory na spodzie, będę w stanie widzieć czy spód jest suchy "łatwiej mi się rozeznać w podlewaniu wtedy" bo limonka obecnie widzę że potrzebuje podlewania dwa razy dziennie
O zgrozo, jeszcze jeden problem teraz przeglądałem listki pryskając ją wodą i znalazłem dwa których się pozbyłem z takimi oto szkodnikami:
https://imgupload.pl/zdjecie/3WTbJ
Może ktoś będzie wiedział co to, jak temu przeciwdziałać?

center80 

Wysłany: 2020-08-27, 18:53   

Na dno nie daje się perlit,acz keramzyt.a mi chodziło o wymieszanie perlitu z ziemią, żeby była luźniejsza. To co na zdjęciu wygląda na jajka czegoś, ja bym optował, że z tego będzie ładna gąsienica, więc raczej trzeba to usunąć.

lukasz12 

Wysłany: 2020-09-11, 12:43   

Super, dziękuje ślicznie za pomoc, niestety z pomarańcza mam kolejny problem, myślałem że to jakaś folia na początku przez kilka dni, później podłapałem że to jakby gąsieniczki na spodzie młodych liści - jest ich dość dużo, wszystkie z każdego listka obejrzałem i starłem, orientuje się ktoś może co to za szkodnik i jak z nim walczyć? przeglądać listki? czy będzie potrzebny oprysk?

https://imgupload.pl/zdjecie/3s553

center80 

Wysłany: 2020-09-11, 17:37   

To chyba Miniarka, ale pierwszy raz widzę Miniarkię co robi taką czarną kreskę.

Odpowiedz do tematu