Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Mandarynka » Mandarynka wielozarodkowa

Mandarynka wielozarodkowa
Autor Wiadomość

Spencer 

Wysłany: 2020-07-13, 19:46   Mandarynka wielozarodkowa

Witam,
w tym roku wysiałem sobie co nieco mandarynek, aby na przyszły rok sobie coś pozaszczepiać. Ku mojemu zdziwieniu tylko 3 na 8 ziaren było monoembrionalne. Krążą słuchy, że takie wielozarodkowe będą szybciej kwitnąć (te słabsze rośliny) - mając aż 5 takich roślinek chcę je zostawić i przeprowadzić eksperyment jak to z tym kwitnieniem bywa - poczekam z 2, 3, 4, 5 lat i zobaczymy. Tutaj tylko jest pytanie - czy mam rozdzielać te roślinki wyrastające z jednego ziarna - gdyby były to dwie to nie jest to problem, ale mam rośliny, z których wyrastają po 3, 4, 5 rośliny. Co tutaj robić? <bezradny>
Na razie są małe, kiełkowałem w okolicach marca, kwietnia. Jutro wrzucę jakieś fotki.
Liczę na pomoc i pozdrawiam <papa>
Spencer

center80 

Wysłany: 2020-07-13, 20:19   

Rozdziel roślinki. a jak nie zakwitną, co wtedy zrobisz?

Spencer 

Wysłany: 2020-07-13, 20:31   

Hmm, jeżeli nie zakwitną to trudno - jeżeli będą się jeszcze nadawały to pozaszczepiam na nie coś.
Mam 5 takich roślinek i planuję zrobić eksperyment, który wstępnie planuję w taki sposób:
- 1 lub 2 sadzonki pozostaną tak jak są - nic nie będę przy nich robił, nic nie będę rozdzielał
-2,3 sadzonki rozdzielę zostawiając te mniejsze i słabsze to testu, te większe zaszczepię

Poczekam kilka lat i zobaczymy co z tego będzie - możliwe że uzyskamy jakiś wiarygodny obraz tej teorii o roślinach wielozarodkowych. Jutro dam fotki roślinek - porozdzielam dopiero gdzieś na pod koniec lata, początek jesieni, żeby załapały trochę słońca i potem zimowanie.

ar2r 

Wysłany: 2020-07-13, 22:11   

Moim zdaniem rozdzielanie siewek w jesieni to zły pomysł. To tak jakbyś przesadzał rośliny jesienią. Zrób to jak najprędzej aby do jesieni rozbudowały sobie system korzeniowy.

Spencer 

Wysłany: 2020-07-14, 06:59   

Mogę spróbować gdzieś za tydzień, może dwa - kilka dni temu dostały nawozu więc nie chcę im podłoża zmieniać. Faktycznie, ta jesień to może być zły pomysł, testowałem kiedyś takie przesadzanie końcówka sierpnia i początek września i nic się cytrusom nie stało, ale może faktycznie teraz będzie lepiej. :8)

[ Dodano: 2020-07-14, 08:24 ]
Dodaję zdjęcia siewek, mają kilka miesięcy:
1) ta ma za dużo roślin, byłoby niemożliwe porozdzielać ją i wybrać tę najsłabszą więc zostawię ją tak jak jest
https://www.fotosik.pl/zdjecie/18e42eb4f26a8968
Ma ona z 4, 5 łodyg wychodzących z ziarna
2) tą trójkę też zostawię, z tego powodu, że wszystkie trzy roślinki są takiej samej wielkości
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4ef8d94688a7f219
3) tutaj też są 3, jedna wyraźnie większa, dwie malutkie - te malutkie rozdzielę i dam do osobnych doniczek, a tę największą zaszczepię w przyszłym roku
https://www.fotosik.pl/zdjecie/92b4caee8c3275f2
4) tutaj tylko 2, większa to zaszczepienia, druga, ta mniejsza do doniczki i do eksperymentu
https://www.fotosik.pl/zdjecie/be45a38d9636132b
5) no i ostatnia roślinka wielozarodkowa - najmniejsza i najdziwniejsza
ma 2 łodygi, z czego jedną musiałem obciąć z tego powodu, że wyrósł zmutowany liść, który obrósł całą łodygę do koła, teraz już puszcza nowe, zobaczę, czy tę przyciętą zostawię, ale tę mniejszą dam do doniczki
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f3a262f7b68c4ca8
Pestki nie są z jednego owocu, mam też 3 siewki mandarynek monoembrionalnych, które w przyszłych roku będę szczepił.

Okarynek1 

Wysłany: 2020-07-14, 09:40   

<myśli> Do szczepienia to najlepsze są kilkuletnie siewki,mandarynka wolno rośnie,więc czekać trzeba ok trzech lat.
Powodzenia sąsiad <hejka>

center80 

Wysłany: 2020-07-14, 09:45   

A po co im nawóz, młodych siewek nie nawozi się. Jak chcesz je rozsadzić to rozsadzaj, a nie czekaj.

Spencer 

Wysłany: 2020-07-14, 09:55   

W najbliższym czasie porozsadzam, te które się da. Reszta do zaszczepienia.
Jeżeli chodzi o nawożenie to mam nawyki z innych roślin - nie wiem czy u cytrusów jest podobnie, ale...
lepiej nawozić młode roślinki przed przesadzeniem niż po przesadzeniu (jeżeli przesadzam to czekam minimum 2 tygodnie, a nawet więc niż znów nawożę - zwykle miesiąc) - tak bynajmniej mnie uczono, ale w cytrusach mam akurat mało wprawy i doświadczenia, co muszę przyznać <lol> Wiem, że może niektóre moje zagrania wydają wam się dziwne i bezsensowe, ale zawsze byłem, jestem i chyba będę osobą, która woli się wywalić, ale iść swoją drogą - zawsze robiłem wszystko "po swojemu" <mrgreen>

Okarynek1, dzięki wielkie, przyda się :D Widzę, że ty też okolice Raciborza

Bardzo dziękuję wam za odpowiedzi i cenne dla mnie rady

Odpowiedz do tematu