Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Kumquat » Kumkwat z kolcami

Kumkwat z kolcami
Autor Wiadomość

radiring 

Wysłany: 2020-05-10, 14:18   Kumkwat z kolcami

Drodzy forumowicze,
zająłem się hodowlą kumkwata od samej pestki (jako totalny ignorant), wysadziłem kilka zakupionych sztuk, wszystkie wykiełkowały, niestety później zaczęły w różny sposób umierać, ale jeden wytrwał do dziś, ma już 2 albo 3 lata. Dzieci pytają "kiedy zacznie owocować"? No właśnie, główny pień wygląda już dość solidnie, główne pędy mają sporo liści, miesiąc temu wypuścił kolejną wielką gałąź, która sprawia, że drzewko ma z metr wysokości.
Zacząłem trochę czytać o nawożeniu, kupiłem odżywkę w żelu dla cytrusów (nawożę od miesiąca dopiero, czyli 2 dawki) no i czekam sobie na te kwiaty i owoce.
Cierpliwy jestem, ale jedna rzecz mnie ostatni zastanowiła. Otóż gdzieś przeczytałem, że kumkwaty bardzo rzadko mają kolce, i to raczej starcze okazy. Moja roślinka ma tych kolców sporo, a każda nowa gałąź przynosi coraz większe liście i coraz dłuższe kolce, takie nawet na 5 cm.
Załączam kilka zdjęć i proszę: powiedzcie, że to normalne i to co hoduję, to jednak kumkwat, a nie jakiś mutant bezowocowy (dzieci będą zawiedzione). Generalnie wszystko się zgadza, poza tymi kolcami, kolor, kształt liści, zapach przy ich pocieraniu. Trochę się już z nim zżyłem i szkoda by było teraz myśleć o nim, jako o bezowocnej paprotce...
Dzięki za wszystkie porady.
PS. Co robić z gałązkami, które straciły wszystkie listki i tylko straszą kolcami, choć widać na nich jeszcze oznaki życia i pędy, które jeszcze mogą stać się kolejnymi gałązkami? Obciąć je, żeby się roślinka nie męczyła czy zostawić?

Dostaję jakiś błąd przy dodawaniu zdjęć, więc podaję linki bezpośrednie
Trzeba wybrać właściwe kody,tych zdjęć
https://www.fotosik.pl/zdjecie/7b5ba34d1aafde21
https://www.fotosik.pl/zdjecie/39d387e43d382c7c
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4ac4354d1a9c3c7a
https://www.fotosik.pl/zdjecie/dd691fc2c40b1705
https://www.fotosik.pl/zdjecie/db76078f317955a0
https://www.fotosik.pl/zdjecie/9c68fef0409d0d74
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2020-06-09, 00:33, w całości zmieniany 2 razy  

ar2r 

Wysłany: 2020-05-10, 14:30   

radiring napisał/a:
no i czekam sobie na te kwiaty i owoce.

No i się nie doczekasz. U mnie nie widać zdjęć

radiring 

Wysłany: 2020-05-10, 14:34   

ar2r napisał/a:
No i się nie doczekasz.

To nie kumkwat ??? <bezradny>

ar2r napisał/a:
U mnie nie widać zdjęć

A teraz już widać?

center80 

Wysłany: 2020-05-10, 14:40   

A ta roślina była kiedykolwiek cięta? Raczej to nie jest Kumkwat, nawet na pewno. Jak chcesz owoców na roślinie to musisz zaszczepić na niej zraz z rośliny już kwitnącej i wydającej owoce. A co do gałązek bez listnych oczywiście, że możesz takie przyciąć, wtedy ładnie wybiją na boki nowymi pędami.

radiring 

Wysłany: 2020-05-10, 14:47   

center80 napisał/a:
A ta roślina była kiedykolwiek cięta?

Jedne gałąź była ucięta, ale dlatego że cała uschła.
center80 napisał/a:
Raczej to nie jest Kumkwat, nawet na pewno.

A kupowałem pestki z kumkwata, OSZUKANO MNIE? <mrgreen>
Ma nie być tych kolcy? Jak porównuję z innymi zdjęciami, to różnią się tylko kolcami.
center80 napisał/a:
Jak chcesz owoców na roślinie to musisz zaszczepić na niej zraz z rośliny już kwitnącej i wydającej owoce.

No właśnie czytałem ,że można z pestki doczekać się owoców i że nie trzeba mieć dwóch osobników, żeby doczekać owoców. Ignorant ze mnie czy dałem się zwieźć?
center80 napisał/a:
A co do gałązek bez listnych oczywiście, że możesz takie przyciąć, wtedy ładnie wybiją na boki nowymi pędami.

Tak zrobię...

ar2r 

Wysłany: 2020-05-10, 15:17   

radiring napisał/a:
A teraz już widać?

TAK

radiring 

Wysłany: 2020-05-10, 15:47   

Jeszcze do owocowania i hodowania z pestki.
Wsadzam do ziemi pestkę kumkwata, rośnie kumkwat i dlaczego miałby nie owocować?
Ja rozumiem szczepienie w tym sensie, że w jakimś klimacie korzeń i pieniek są za bardzo delikatne, a więc bierze się np. dół cytryny, która w danym klimacie lepiej się przyjmie, a górę doszczepia się z kumkwata, bo nie chcemy zbierać cytryn, tylko kumkwaty. A więc dlaczego na kumkwacie nie miałoby być jego owoców? W naturze drzewka się nie szczepią samoistnie. Na jabłoni rosną jabłka, a na gruszy gruszki.

Napiszę do sprzedawcy skąd ma te nasiona (pisał, że z własnej hodowli z owoców), ale może jeszcze ktoś mnie pocieszy, że kumkwaty CZASEM MAJĄ KOLCE <pomocy> .

ar2r 

Wysłany: 2020-05-10, 16:57   

Rośliny cytrusowe mają taką cechę, że te które wyrosły z pestki zaowocują dopiero po kilkunastu latach i to w dobrych warunkach. Twój "kumkwat" też pewnie zaowocuje ale doczekają tego dopiero Twoje wnuki. Wszystkie gaje cytrusowe, które służą do produkcji owoców mają drzewka szczepione.

radiring 

Wysłany: 2020-05-16, 21:24   

Przyciąłem "paprotkę", pozbyłem się łysych gałązek i przeniosłem już na zabudowany balkon, bo wiosna idzie w końcu cieplejsza i tam kumkwat złapie dużo więcej światła. I zobaczymy co z niego wyrośnie...
:P

Okarynek1 

Wysłany: 2020-05-17, 07:11   

<pocieszacz> Co wyrośnie,cytrus ozdobny,nie owocujący.Tylko szczepienie przyniesie owoce.

radiring 

Wysłany: 2020-06-08, 23:42   Podcinka udana

Kumkwat został podcięty zgodnie z Waszymi sugestiami.
Wypuścił 18 nowych gałązek, a widać, że kolejne już są pod skórką.
Nie wiem ile lat jeszcze będę czekał na owoce, ale się doczekam!

[ Dodano: 2020-06-27, 23:04 ]
Mój kumkwat ma się dobrze, po przycince i z nawożeniem wypuścił 50 nowych pędów. Aż się martwię, że za dużo na raz i ich nie "wykarmi".
Prezentuje się bardzo ładnie.
Napiszcie, jeśli robię coś źle. Może te nowe pędy poobrywać trochę, bo 50 to dużo.
Acha, jeszcze jedna uwaga! Te nowe pędy nie bardzo mają kolce, więc może Wasze kumkwaty po-przeszczepiane mają już tylko te pędy bez kolców, a te pierwsze oryginały u mnie kolce mają?
W każdym razie się nie poddaję i będę hodował roślinkę do skutku, aż pojawią się owocki :)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/089cb4cda0306e1b
https://www.fotosik.pl/zdjecie/69ea40c75039c085
https://www.fotosik.pl/zdjecie/881605af82271cdf
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2020-06-09, 00:17, w całości zmieniany 1 raz  

Okarynek1 

Wysłany: 2020-06-28, 10:54   

<brawo> Nic nie usuwamy <myśli> jedynie gałązka co zechce dominować,warto uszczknąć aby w miarę równo rosły.

ar2r 

Wysłany: 2020-06-30, 07:40   

Duży przyrost na górze to duży przyrost korzeni. Dożo korzeni to zdrowa roślina.

radiring 

Wysłany: 2020-06-30, 18:01   Duży przyrost roślinki

Te 50 nowych pędów, albo i więcej pędzi na złamanie... łodygi.
Dużo podlewam, bo też na balkonie sporo ciepła i woda szybko odparowuje.
Ten wybijający się pęd na razie zostawię w spokoju, może pozostałe dwa wiodące go dogonią, skoro na nich po 30 nowych gałązek...

PS. Na ujęciu lisków od dołu wyglądają one na przesuszone czy też pożółkłe, ale od góry są ładnie zielone. Tak ma być?

PS2. Jak poradzić sobie z fotosikiem, aby od razu były widoczne zdjęcia? Przy dodawaniu zdjęć wyskakuje mi błąd, więc wklejam odnośniki, ale może Admini podpowiedzą jak to zrobić lepiej?

[ Komentarz dodany przez: Okarynek1: 2020-07-01, 00:04 ]
Wybierasz zdjęcia na fora dyskusyjne,tam wybierasz kody,jakie chcesz miniaturki czy inne i takie będą wyświetlane,po wybraniu kopiujemy te kody i wklejamy na forum <oczko> dzisiaj damy miniaturki.

[ Komentarz dodany przez: Okarynek1: 2020-07-01, 00:22 ]
Aby miniaturki stały ładnie w szeregu,na końcu kodu stawiamy kursor klik spacja i tak z kolejnymi.Przed wysłaniem,robimy podgląd czy nam to odpowiada jak tak enter i gotowe <hejka>
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2020-07-01, 00:13, w całości zmieniany 4 razy  

center80 

Wysłany: 2020-07-01, 10:00   

Ja bym cytrusa wystawił na zewnątrz, nowe przyrosty będą mocniejsze.
A jak dodajesz zdjęcia przez fotosik?

radiring 

Wysłany: 2020-07-02, 01:15   

center80 napisał/a:
Ja bym cytrusa wystawił na zewnątrz, nowe przyrosty będą mocniejsze.

Jest wystawiony na balkon (zabudowany). Tylko na potrzeby zdjęć przyniosłem go do środka.

center80 napisał/a:
A jak dodajesz zdjęcia przez fotosik?

1. Kliknie, aby dodać zdjęcie przez fotosik
2. Wybierz pliki ze swojego komputera
3. Po wczytaniu Wgraj zdjęcia
4. Dostaję błąd jak poniżej. Zdjęcia zapisują się na fotosiku, ale nie załączają się od razu tutaj.
Forbidden
You don't have permission to access this resource.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Ale rzeczywiście jak wybiorę na fotosiku kody na fora dyskusyjne, to działa. Poprawię się <haha>

Okarynek1 

Wysłany: 2020-07-02, 04:30   

<jupi> Właśnie i tak to działa.

center80 

Wysłany: 2020-07-03, 20:51   

radiring, ta wtyczka nie działa, zablokował ją sam fotosik, teraz można tylko dodać przez ich stronę, wchodzisz na stronę fotosik.pl i klikasz dodaj zdjęcie. I wszystkie kroki tak jak tu ...

Odpowiedz do tematu