Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Uprawa cytrusów » Podlewanie cytrusów

Podlewanie cytrusów
Autor Wiadomość

ar2r 

Wysłany: 2020-05-10, 10:08   Podlewanie cytrusów

Chciałbym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na temat podlewania cytrusów.
Wiele lat temu moje cytrusy przeżywały 3-4 lata i zamierały. Podlewane były wodą kranową. We Wrocławiu jest twarda woda i o pH w granicach 7,5-8. Woda ta powodowała degradację podłoża i cytrusy padały. Potem zacząłem podlewać wodą kranową z dodatkiem niewielkiej ilości kwasu szczawiowego. Powoduje on wytrącenie wapnia z wody kranowej. Powstaje biały osad znad którego zlewa się wodę pozbawioną wapnia, którą podlewałem cytrusy. Rośliny zaczęły lepiej rosnąć. Liście były ładnie wybarwione na zielono. Niestety duża kalamondyna przestała kwitnąc i trwało to jeszcze ponad rok po zaprzestaniu podlewania taką wodą. Uważam że metoda dobra ale do siewek cytrusów które nie kwitną. Potem zacząłem dodawać do wody kwas azotowy w okresie od wiosny do jesieni i kwas fosforowy w okresie jesienno-zimowym. Dodawałem ok 2 krople kwasu na litr wody. Powodowało to likwidację twardości węglanowej wody. Sposób dobry na wodę ale wymaga kontroli pH wody aby nie przesadzić z kwasem. Polecam czasami sprawdzenie wody preparatami akwarystycznymi do pomiaru pH. Polecam kropelkowy test firmy JBL o zakresie pomiaru od 6,0-7,6 pH.
Ponieważ założyłem krewetkarium konieczne było zakupienie filtra odwróconej osmozy. Woda przepuszczona przez taki filtr jest prawie taka sama jak woda destylowana. Obecnie do podlewania cytrusów i innych roślin używam tylko takiej wody. Jeżeli ktoś znajdzie miejsce na zamontowanie takiego filtra, to jest to najlepsza metoda na uzyskanie dobrej wody do podlewania cytrusów i oczywiście innych kwiatów uprawianych w domu. Koszt takiego filtra wynosi około 100 zł.
Napisanie tego spowodowane było tym, że większość problemów przy uprawie cytrusów spowodowane jest nieodpowiednim podlewaniem nieodpowiednią wodą.

Odpowiedz do tematu