Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Storczyki - orchidarium w domu » Uprawa storczyka Phalaenopsis

Uprawa storczyka Phalaenopsis
Autor Wiadomość

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-22, 11:51   Uprawa storczyka Phalaenopsis

<witam> Witam w nowym temacie,
Mam nowego storczyka, na razie ładnie kwitnie. Natomiast mam pytanie co do przycinania go po kwitnieniu. Na jednych stronach piszą, że trzeba na innych, że nie. Chciałbym aby ponownie zakwitnął a nie wyrzucać go. Może mi ktoś powiedzieć co jeszcze zrobić, aby ponownie zakwitł tak gęsto jak w sklepie?🙂

Sylwia76 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2020-01-22, 13:39   

Ja nie ucinam od razu. Odczekaj parę tygodni, ponieważ ze starego pędu może wypuścić mniejsze rozwidlenia, które z czasem ponownie zakwitną.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-22, 14:27   

A jeśli po paru tygodniach nie wypuści to jak uciąć? A sprawdza się ten sposób z wynoszeniem w chłodne i ciemne miejsce po przekwitnięciu? Czytałem że to niby poprawia kwitnienie. Mam jeszcze dwa mniejsze, ale są u mnie dłużej, już ze 2 lata, to ostatnio miały pełno pączków, które prawie wszystkie zwiędły przed rozkwitnięciem, został tylko jeden który rozkwitł - wyglądało to marnie. <mrgreen> Nie wiem dla czego :? Ani raz nie zakwitły tak jak w sklepie. 2-3 kwiatki i szybko więdły w najlepszym wypadku.

Sylwia76 

Wysłany: 2020-01-22, 15:42   

Jeśli zaschnie, to tak. Niektóre storczyki nie przechodzą w ogóle w okres wegetowania, jak u mnie, widocznie taki okaz mi się trafił i wypuszcza od razu nowy pęd, na innych natomiast kolejne kwiaty pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. Taki też mam, więc bywa różnie.
Swoich nie podlewam za często i nie mam problemów. Przyczyn szybkiego więdnięcia kwiatów może być kilka: za niska wilgotność otoczenia, zawianie chłodnym powietrzem przy wietrzeniu, owoce w pobliżu, przenawożenie, za mało światła, za dużo światła/słońca.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-22, 16:18   

O przycinaniu chodziło mi o sposób/miejsce, czy przy liściach, czy na łodydze gdzieś.

Sylwia76 

Wysłany: 2020-01-22, 16:24   

Pęd skraca się na wysokości około 0,7 cm od węzła łodygi, chyba że zdążyła już ona zdrewnieć nieco niżej. W takim wypadku możesz mocniej skrócić. Ja ucinam ile się da, żeby ładnie wyglądało ;)

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-23, 11:32   

Dzięki za porady <lol> ,
To czyli jeśli za około dwa tygodnie nie będzie puszczał to uciąć mogę przy samych liściach?
Jeszcze mam pytanie o nawożenie. Dotychczas nawoziłem nawozem Compo, wlewałem do garnka z wodą i tak je namaczałem raz na dwa tygodnie z tym nawozem.
Niedawno udało mi się kupić w małych ilościach nawozy dla cytrusów dolistne Peters i Universol bo podobno bardzo dobre są. Można też by je podawać storczykom? Na stronie producenta zdjęcia są ze storczykami. Może też by wzmocniły kwitnienie u storczyków? <?>

Okarynek1 

Wysłany: 2020-01-23, 11:42   

Jak będziesz widział,że roślina rusza z wegetacją to można podać Peters, działa na wszystkie rośliny. <róża>

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-23, 11:50   

A po przekwitnięciu nie dawać nic tak jak z cytrusami?
A z tym cięciem co? Przy liściach, czy zostawić kilka węzłów ?

Okarynek1 

Wysłany: 2020-01-23, 13:55   

<myśli> Radzę zrobić tak,jak Sylwia radzi,osobiście tylko podziwiam storczyki.Odnośnie cytrusów pewne doświadczenie mam. <oczko>

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-23, 14:14   

Ja też ogólnie to storczykami się nie zajmuje i sam z siebie nie kupuje ich. Ale jak jakiś się trafi okazjonalnie to szkoda wyrzucać.
Chodzi mi o to że Sylwia76, nie sprecyzowała dokładnie czy zostawić mam kilka węzłów i nad nimi te 7 mm przyciąć czy przy samych liściach i też przy nich zostawić 7 mm.

Romano 

Wysłany: 2020-01-23, 15:26   

Ja jakis czas temu wypatrzyłem na yt metodę z czosnkiem. Z dzień wcześniej do wody w której będzie się moczył storczyk daje się pokrojony czosnek. Od jakiegoś roku to robię i nawet to im chyba pasuje :)

Okarynek1 

Wysłany: 2020-01-23, 19:06   

<bezradny> Czytaj że zrozumieniem, Sylwia wytłumaczyła co i jak,nadając kierunek działania.
A decyzja należy do Ciebie.

Odpowiedz do tematu