Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytryna » Cytryny - kwestia zimowania

Cytryny - kwestia zimowania
Autor Wiadomość

Skalkator 

Wysłany: 2020-01-07, 13:20   

Kup szybciutko lampę i doświetlaj.
Zanim wyniosłem do mojej "zimowli" doświetlałem LEDami i liście się trzymały.

nailer 

Wysłany: 2020-01-07, 15:55   

Czym doświetlałeś swoje cytrusy? Możesz coś polecić?

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-07, 17:27   

Ja polecam asortyment ze sklepu https://www.growtent.pl/ sam kupowałem tam żarówkę LED i na razie od roku działa świetnie - widać efekty. Zaletą jest, że kupując gotowy sprzęt mamy prawie idealnie dobrane spektrum widmowe i nie musimy się tym martwić. Można też samemu kupować diody i bawić się z lutowaniem i tworzyć własne konfiguracje widma. Oczywiście trzeba naklejać je na odpowiedni radiator np. profil aluminiowy. Na Allegro pełno jest diód LED 1 - 5 W o dowolnych długościach fal od ultrafioletu do podczerwieni. Są też gotowe taśmy led grow ale też bez lutowania nie da rady. Ostatnio właśnie wgłębiałem się w ten temat, żeby poprawić zimowanie swoich cytrusów. <spoko>

[ Dodano: 2020-01-07, 17:29 ]
Żarówkę stosuje dodatkowo, a ostatnio zakupiłem taśmy led grow. Trochę polutowałem i działa. Minus, że nie są tak mocne jak lampy Led. Ale zawsze coś dają w ciemne zimowe dni.

nailer 

Wysłany: 2020-01-07, 18:37   

A ile sztuk i jaką moc tych żarówek stosujesz?

Skalkator 

Wysłany: 2020-01-07, 18:45   

Jak jeszcze cytrusy były w ciepłym pokoju na początku listopada, to używałem 30 W :

https://pl.aliexpress.com/item/32693645733.html

Teraz w zimowisku jadę na :

https://pl.aliexpress.com/item/32830143307.html 10 W full spectrum white

Tak ogólnie poszukaj np. na Allegro żarówki do uprawy roślin około 30W . Nie kupuj najtańszych.

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-07, 19:37   

Ja używam tylko jedną pomocniczo, dokładnie taką https://www.growtent.pl/p...niwersalna.html a co dziennie doświetlam własnoręcznie wykonanym modułem z taśm led. Taśmy kupiłem na Allegro. Planuje wykonać mocniejszy moduł z diod led 3 W o bardziej precyzyjnym przedziale widma dla roślin. Właśnie z podobnych jak linki powyżej.
Tak doświetlam codziennie:

nailer 

Wysłany: 2020-01-08, 10:51   

Ładny zestaw :-) ja w tym roku sobie już daruję i tak moja największa cytryna straciła już 80% liści więc to nie ma sensu. Na przyszłą zimę coś pokonbinuje . A jeszcze spytam jakiej mocy jest tej zestaw ? Jestem ciekaw jak to wychodzi finansowo za prąd

Dominik2002 

Wysłany: 2020-01-08, 15:32   

Dzięki :D używam zasilacza 60W ale moc ledów jest mniejsza chyba bo nawet się nie nagrzewa producent pisał że chyba mają 14 W/m. Minus, że świecą dość słabo. Doświetlam 4-5 godzin dziennie od połowy października bez większego wpływu na rachunek. W w tym do którego dałem link jest kalkulator zużycia prądu i wychodzi mi przy 60W około 18 zł na 3 miesiące.

nailer 

Wysłany: 2020-01-08, 17:33   

A no to ładnie. Skoro to daje radę to myślę że sobie coś podobnego zrobię na przyszłą zimę jak nic innego nie wymyślę

Odpowiedz do tematu